Na svém webu o tom informoval Kreml. Záporožská elektrárna na Ukrajině, kterou stále okupuje ruská armáda, a její okolí v posledních týdnech čelí ostřelování, z něhož se vzájemně obviňují Kyjev a Moskva.

Francouzský prezident si telefonoval se svým ruským protějškem v situaci, kdy ze severovýchodní Ukrajiny přicházejí zprávy o úspěších protiofenzivy ukrajinských sil a stahování ruských vojsk. O den dříve hovořil Macron o záporožské elektrárně s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Macron a Putin si dnes podle prohlášení Kremlu vzájemně dali najevo "ochotu k nepolitizované spolupráci na situaci kolem Záporožské jaderné elektrárny za účasti MAAE". Putin navíc podle kremelského vyjádření svého francouzského kolegu upozornil na "pravidelné ukrajinské útoky na objekty Záporožské jaderné elektrárny, včetně skladů radioaktivního odpadu", které mohou mít "katastrofické následky".

Zatímco Moskva tvrdí, že na jaderné zařízení, které okupují ruští vojáci, útočí Ukrajinci, Kyjev naopak viní z útoků na areál a jeho okolí ruské síly. Také představitelé evropských zpravodajských služeb útoky připisují Rusku, uvedla dříve agentura Bloomberg.

V Záporožské jaderné elektrárně byl dnes ráno odpojen poslední ze šesti reaktorů, oznámila dnes ukrajinská společnost Enerhoatom. Provoz elektrárny byl podle ranního sdělení Enerhoatomu citovaného agenturou Reuters zcela zastaven.

reklama