Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron varuje před možností ruského vítězství na Ukrajině

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Vítězství Ruska na Ukrajině "by snížilo důvěryhodnost Evropy na nulu", prohlásil ve čtvrtek francouzský prezident Emmanuel Macron.

Dodal, že v konfliktu, který je podle něj "pro Evropu a Francii existenční", je "ohrožena bezpečnost celého světadílu", agentura AFP.

Macron dále prohlásil, že jeho země je připravena zajistit, aby Rusko nezvítězilo ve válce na Ukrajině, a varoval spojence před omezováním pomoci.

"Pokud by se situace zhoršila, jsme připraveni zajistit, aby Rusko tuto válku nikdy nevyhrálo," řekl Macron pro francouzská veřejnoprávní média a varoval, že každý, kdo obhajuje "omezení" pomoci Ukrajině, si "vybírá porážku".

Macron zopakoval svůj postoj, že vyslání západních vojsk na Ukrajinu by nemělo být vyloučeno, ale řekl, že momentální situace to nevyžaduje, doplňuje tisková agentura AP.

Šéf Elysejského paláce tuto hypotetickou možnost veřejně nastínil v únoru, u ostatních evropských lídrů však vyvolala odpor.

"Dnes nejsme v takové situaci, ale všechny tyto možnosti přicházejí v úvahu," řekl dnes Macron. Podle jeho slov je od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 v našem slovníku "příliš mnoho omezení".

"Před dvěma lety jsme řekli, že tanky nikdy nepošleme. Ale poslali jsme je. Před dvěma lety jsme řekli, že nikdy nepošleme rakety středního doletu. Poslali jsme je," řekl. Macron dodal, že Francie má na stole "všechny možnosti", jak podpořit Ukrajinu.

"Pokud se situace zhorší, budeme připraveni" zabránit ruskému vítězství, uvedl prezident, ale zároveň zdůraznil, že jeho země "nikdy nepřejde do ofenzívy" v tomto konfliktu. "Nikdy nepřevezmeme iniciativu," řekl.

Témata:  válka na Ukrajině Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy