Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron varuje před Ruskem: Dnešní Evropa je smrtelná. Může zemřít

„Evropa je smrtelná,“ varuje Macron, když v přelomovém projevu vyzývá k větší jednotě a suverenitě EU
„Evropa je smrtelná,“ varuje Macron, když v přelomovém projevu vyzývá k větší jednotě a suverenitě EU
Foto: reprofoto euronews/Pool via AP

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Během svého projevu na Sorbonně v Paříži Emmanuel Macron vyzval posluchače, aby si stanovili vyšší ambice a byli schopni čelit výzvám jako válka, intenzivní obchodní soutěž, nedostatek energií, klimatická změna a rostoucí autoritářství. Uvádí server euronerws.

„Naše dnešní Evropa je smrtelná. Může zemřít a to závisí výlučně na našich rozhodnutích," řekl Macron. Následně vyzval lidi, aby se rozhodli už nyní, protože „Evropa je dnes mezi válkou a mírem". Pronesl Macron účastníkům diskuzního panelu včetně členů své vlády a velvyslanců z jiných členských států EU. 

Ruská válka na Ukrajině je existenční hrozba a Evropa není dostatečně vyzbrojená na to, aby se bránila při „konfrontaci s mocností jako je Rusko, které nemá zábrany, žádné limity,“ řekl francouzský prezident. Zdůraznil přitom, že Rusko nesmí vyhrát.

Macron rovněž zdůraznil, že Evropa má nyní "štěstí", že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena přislíbila podporu Ukrajině. Nicméně varoval, že v roce klíčových voleb v Evropě, USA a jinde ve světě by se tato podpora mohla oslabit nebo úplně ztratit. Proto zdůraznil potřebu, aby Evropa byla schopna bránit své zájmy s podporou svých spojenců a případně i sama. Navrhoval posílení evropských ozbrojených sil, včetně programu rychlého nasazení a výzbroje vyrobené v Evropě, aby byla Evropa schopna jednat i vojensky. Současně zdůraznil potřebu silné společné diplomatické síly, která by hovořila jedním hlasem a budovala partnerství s Afrikou a Latinskou Amerikou.

„Pryč jsou časy, kdy Evropa nakupovala energii a hnojiva od Ruska, zajišťovala svou výrobu Číně a svou bezpečnost delegovala na Spojené státy americké,“ dodal. V posledních letech byly učiněny pozitivní kroky“.

Macron zdůraznil zvláštní charakter Evropy, která se zavázala k hodnotám svobody, demokracie, právního státu a rovnosti, jež jsou nyní ohroženy dezinformacemi a propagandou.

Témata:  válka na Ukrajině Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy