Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron vyjádřil podporu Morawieckému v krizi na polsko-běloruské hranici

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francie a další členové Evropské unie stojí při Varšavě v současné krizi na polsko-běloruské hranici, ale neznamená to, že budou přehlížet obavy o právní stát v Polsku. Francouzský prezident Emmanuel Macron to dnes podle agentury Reuters řekl polskému premiérovi Mateuszovi Morawieckému při setkání v Paříži.

Na běloruské straně východní hranice Evropské unie přebývají už týdny tisíce migrantů, kteří se často i násilím snaží dostat na území sedmadvacítky.

Macron "znovu potvrdil svou solidaritu s Polskem tváří v tvář destabilizačnímu úsilí, kterému čelí na své východní hranici", uvedla prezidentova kancelář v prohlášení. "Projednali také otázku právního státu v Polsku. Prezident zopakoval své znepokojení v této záležitosti a vyzval polskou vládu, aby našla řešení, které ochrání základní hodnoty Evropské unie," stojí v textu.

Šéf Elysejského paláce podle agentury AFP připomněl, že Francie může Polsku pomoci se zajišťováním bezpečí na hranici. Uvedl také, že je naléhavě potřeba do řešení krize zapojit Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM).

Macron dodal, že je potřeba nadále vyvíjet tlak na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby přestal využívat uprchlíků. Polsko by podle něj také mělo novinářům umožnit přístup k polské straně hranice. Novináři ani humanitární pracovníci nesmí do pásma u polských hranic s Běloruskem kvůli výjimečnému stavu.

Na východní hranici EU uvázly tisíce migrantů. Evropská unie obvinila Bělorusko z hybridního útoku, k němuž se podle ní uchýlil Lukašenkův režim s cílem destabilizovat unii v odvetě za předchozí protiběloruské sankce. EU viní běloruský režim z toho, že láká migranty do své země a pak je posílá k hranicím s EU.

Děje se tak ve chvíli, kdy se Brusel nachází uprostřed dlouhotrvajícího sporu s Polskem o nezávislosti tamní justice. Polský ústavní soud na začátku října rozhodl, že některé články základních smluv o Evropské unii odporují polské ústavě. Zpochybnil tak nadřazenost práva EU nad tím polským, s čímž Varšava souhlasila při svém vstupu do unie v roce 2004, a vyvolal obavy, že Polsko by mohlo blok opustit.

Morawiecki se kvůli krizi na hranici s Běloruskem ve čtvrtek setká s dosluhující německou kancléřkou Angelou Merkelovou a v pátek s britským premiérem Borisem Johnsonem.

Témata:  Emmanuel Macron Mateusz Morawiecki migrace Polsko Bělorusko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.