reklama

Na běloruské straně východní hranice Evropské unie přebývají už týdny tisíce migrantů, kteří se často i násilím snaží dostat na území sedmadvacítky.

Macron "znovu potvrdil svou solidaritu s Polskem tváří v tvář destabilizačnímu úsilí, kterému čelí na své východní hranici", uvedla prezidentova kancelář v prohlášení. "Projednali také otázku právního státu v Polsku. Prezident zopakoval své znepokojení v této záležitosti a vyzval polskou vládu, aby našla řešení, které ochrání základní hodnoty Evropské unie," stojí v textu.

Šéf Elysejského paláce podle agentury AFP připomněl, že Francie může Polsku pomoci se zajišťováním bezpečí na hranici. Uvedl také, že je naléhavě potřeba do řešení krize zapojit Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM).

Macron dodal, že je potřeba nadále vyvíjet tlak na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby přestal využívat uprchlíků. Polsko by podle něj také mělo novinářům umožnit přístup k polské straně hranice. Novináři ani humanitární pracovníci nesmí do pásma u polských hranic s Běloruskem kvůli výjimečnému stavu.

Na východní hranici EU uvázly tisíce migrantů. Evropská unie obvinila Bělorusko z hybridního útoku, k němuž se podle ní uchýlil Lukašenkův režim s cílem destabilizovat unii v odvetě za předchozí protiběloruské sankce. EU viní běloruský režim z toho, že láká migranty do své země a pak je posílá k hranicím s EU.

Děje se tak ve chvíli, kdy se Brusel nachází uprostřed dlouhotrvajícího sporu s Polskem o nezávislosti tamní justice. Polský ústavní soud na začátku října rozhodl, že některé články základních smluv o Evropské unii odporují polské ústavě. Zpochybnil tak nadřazenost práva EU nad tím polským, s čímž Varšava souhlasila při svém vstupu do unie v roce 2004, a vyvolal obavy, že Polsko by mohlo blok opustit.

Morawiecki se kvůli krizi na hranici s Běloruskem ve čtvrtek setká s dosluhující německou kancléřkou Angelou Merkelovou a v pátek s britským premiérem Borisem Johnsonem.