Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí

Maďarsko
Maďarsko
Foto: Pixabay

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí. Členské státy zčásti bojkotují akce, které Budapešť pořádá. Summit ministrů zahraničních věcí a obrany byl z maďarské metropole přesunut do Bruselu. Neformálního setkání šéfů resortů spravedlnosti a vnitra se účastnili nižší úředníci. 

Budapešť od úterý hostí dvoudenní neformální summit ministrů spravedlnosti a vnitra členských zemí Evropské unie. Akci ale podle serveru Euronews bojkotuje několik států.

„Myslím si, že je to reakce na vnější aktivity Maďarska, které možná někdy nejsou přizpůsobeny evropskému rámci. Některé země vyslaly politiky na nižší úrovni, některé země vyslaly ministry na úrovni, neříkám, že je to bojkot, ale jakési vyjádření názoru členských států,“ vysvětlil náměstek litevského ministra vnitra Arnoldas Abramavičius.

Maďarský ministr vnitra Sándor Pintér po jednání uvedl, že „účastníci se shodli na tom, že bez spolupráce nelze zajistit bezpečnost EU a na výzvy je třeba reagovat rychle“. „Aby hraniční kontroly probíhaly hladce, musí mít každý členský stát připravený systém, který bude řádně fungovat. Tím se výrazně zlepší vnitřní bezpečnost,“ podotkl.

Neúspěch budapešťského summitu ale není jedinou starostí maďarského předsednictví. „Rozhodl jsem se po letní přestávce svolat neformální zasedání ministrů zahraničních věcí a obrany EU do Bruselu. Na dnešním zasedání FAC členské státy EU v drtivé většině kritizovaly Maďarsko za nedostatek upřímné a loajální spolupráce,“ napsal dosluhující šéf unijní diplomacie Josep Borrell na sociální síti X. Zasedání se za normálních okolností mělo konat v maďarské metropoli.

Maďarský premiér Viktor Orbán v červenci navštívil Ukrajinu, Rusko, Čínu a Spojené státy a své zahraniční cesty označil za „mírovou misi“. Lídři EU však uvedli, že během těchto cest nemluvil jménem 27členného bloku.

Evropský parlament v uplynulých týdnech schválil rezoluci, která odsoudila setkání Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Kremlu. Europoslanci označili Orbánovy kroky za hrubé porušení smluv a společné zahraniční politiky EU a uvedli, že Maďarsko by mělo nést následky.

Předseda Evropské rady Charles Michel v reakci na dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, který po své nedávné návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny vyzval Evropskou unii k diplomatickému řešení války na Ukrajině, uvedl, že nemůže souhlasit s Orbánovým tvrzením, že EU provádí proválečnou politiku.

Zdůraznil, že EU usiluje o pravý opak a bez Ukrajiny by o ní nemělo být jednáno. EU se snaží získat širokou podporu pro komplexní a spravedlivý mír v souladu s ukrajinskými mírovými plány. Informoval o tom deník Népszava.

Témata:  Maďarsko EU

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 9:09

Válku to nerozhodne, reagoval Austin na požadavek ohledně úderů do hloubi Ruska

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy