Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarský premiér Orbán v Berlíně jednal se Scholzem i Merkelovou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Berlíně jednal s německým kancléřem Olafem Scholzem. Tématem byla zejména ruská invaze na Ukrajinu, podrobnosti ale známé nejsou, neboť se nekonala jinak běžná tisková konference.

To, že návštěvu nedoprovázela tisková konference, je podle agentury DPA nezvyklé. "Při návštěvách šéfů vlád členských zemí Evropské unie je to (tisková konference) přitom v podstatě pravidlem. Ale existují výjimky," uvedla agentura.

DPA k tomu uvedla, že Orbán dlouhodobě kritizuje protiruské sankce, které EU letos uvalila na Moskvu v reakci na invazi na Ukrajinu a ty dřívější za anexi ukrajinského autonomního poloostrova Krym z roku 2014. Doposud ale Maďarsko v EU vždy odvetná opatření podpořilo. Na konci září Orbán prohlásil, že Maďarsko uspořádá národní konzultaci, ve které se občané vyjádří, zda si protiruské sankce přejí.

V Berlíně se Orbán již v neděli setkal se Scholzovou předchůdkyní Angelou Merkelovou. Kancelář bývalé konzervativní kancléřky setkání potvrdila, odmítla o něm ale sdělit podrobnosti, neboť rozhovor označila za osobní.

Témata:  Viktor Orbán Olaf Scholz Angela Merkelová

Související

Aktuálně se děje

29. ledna 2026 20:19

Cibulková přestala s tajnostmi. V prohlášení potvrdila rozpad manželství

Definitivně potvrzeno. Dominika Cibulková ve středu večer oznámila rozpad manželství s Michalem Navarou, který je otcem jejích dvou dětí. Někdejší úspěšná sportovkyně tvrdí, že rozhodování nebylo lehké. Oba teď chtějí být rodiči, kteří se budou navzájem respektovat. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.