Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarský premiér Orbán v Berlíně jednal se Scholzem i Merkelovou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Berlíně jednal s německým kancléřem Olafem Scholzem. Tématem byla zejména ruská invaze na Ukrajinu, podrobnosti ale známé nejsou, neboť se nekonala jinak běžná tisková konference.

To, že návštěvu nedoprovázela tisková konference, je podle agentury DPA nezvyklé. "Při návštěvách šéfů vlád členských zemí Evropské unie je to (tisková konference) přitom v podstatě pravidlem. Ale existují výjimky," uvedla agentura.

DPA k tomu uvedla, že Orbán dlouhodobě kritizuje protiruské sankce, které EU letos uvalila na Moskvu v reakci na invazi na Ukrajinu a ty dřívější za anexi ukrajinského autonomního poloostrova Krym z roku 2014. Doposud ale Maďarsko v EU vždy odvetná opatření podpořilo. Na konci září Orbán prohlásil, že Maďarsko uspořádá národní konzultaci, ve které se občané vyjádří, zda si protiruské sankce přejí.

V Berlíně se Orbán již v neděli setkal se Scholzovou předchůdkyní Angelou Merkelovou. Kancelář bývalé konzervativní kancléřky setkání potvrdila, odmítla o něm ale sdělit podrobnosti, neboť rozhovor označila za osobní.

Témata:  Viktor Orbán Olaf Scholz Angela Merkelová

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy