Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Madeira ve žhavém pekle: Plameny ohrožují vzácný vavřínový prales zapsaný na seznamu UNESCO

Požár lesů na Madeiře (srpen 2024).
Požár lesů na Madeiře (srpen 2024).
Foto: NetMadeira.com

Portugalské úřady 21. srpna povolaly posily na Madeiru, aby pomohly zvládnout rozsáhlý lesní požár, který na ostrově zuří už týden.

Ve středu 21. srpna portugalské úřady vyslaly další jednotky na Madeiru, aby pomohly zvládnout lesní požár, který již týden ohrožuje a přiblížil se k lesu zapsanému na seznamu UNESCO. Píše s odkazem na AFP web LeMonde

Podle Evropské unie a observatoře Copernicus požár na Madeiře do úterý spálil 4 392 hektarů půdy, přičemž v posledních 24 hodinách shořelo více než 95 hektarů. Regionální šéf civilní ochrany, Antonio Nunes uvedl, že plameny zasáhly část lesa Laurissilva, největší dochovaný vavřínový prales na seznamu světového dědictví UNESCO, ale škody nejsou považovány za významné. Na místě bojuje s ohněm více než 100 hasičů na dvou hlavních frontách. Očekává se, že ve středu přijdou další posily z Portugalska – 45 hasičů a specialistů první pomoci – kromě 76 již vyslaných od začátku požáru.

V důsledku prudkého větru, který zintenzivnil plameny, došlo k narušení provozu na hlavním letišti ve Funchalu, přičemž vedení letiště potvrdilo, že ve středu bylo opět plně funkční. Požár, který začal ve čtvrti Ribeira Brava, se rozšířil do okolních oblastí Camara de Lobos a Ponta do Sol v jižní části ostrova. Asi 200 lidí bylo dočasně evakuováno z obav před vdechováním kouře.

Úřady oznámily, že žádné domy nebyly zničeny a nebyla hlášena žádná zranění, i když někteří hasiči vykazovali známky únavy. Loni při lesním požáru bylo zničeno tisíce hektarů vegetace, a v roce 2016 při požáru v blízkosti hlavního města Funchal přišli o život minimálně tři lidé.

Témata:  Portugalsko Madeira požáry v Portugalsku Portugalsko

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.