Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Malé skupiny zemí nevládnou světu, varuje Čína státy G7

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Česká televize

Malé skupiny zemí nevládnou světu, ty časy jsou dávno pryč, varoval státy skupiny G7 mluvčí čínského velvyslanectví v Londýně. Ekonomicky silné země vůči Číně na svém dnes končícím třídenním setkání v britském Cornwallu se snaží zaujmout jednotnou pozici a řadou kroků a iniciativ čelit čínskému vlivu.

"Časy, kdy globální rozhodnutí diktovala malá skupina zemí, jsou dávno pryč,“ uvedl dnes mluvčí velvyslanectví. "Vždy jsme věřili, že země, velké i malé, silné nebo slabé, chudé nebo bohaté, jsou si rovné a že světové záležitosti by se měly řešit rozhovory mezi všemi zeměmi,“ dodal.

Na podnět amerického prezidenta Joea Bidena se lídři v sobotu dohodli na nákladném plánu podpory rozvoje infrastruktury chudých zemí. Agentura Reuters k tomu napsala, že iniciativa Vybudujme spolu lepší svět (B3W - Build Back Better World) je snahou omezit rostoucí vliv Číny a o konkurenci nové Hedvábné stezky, kterou před osmi lety ohlásil čínský prezident Si Ťin-pching. Své odhodlání čelit čínskému vlivu v rozvojovém světě hodlají státy skupiny dát najevo také výrazným slibem vakcín proti nemoci covid-19 pro chudé státy.

Spojené státy chtějí na summitu ostatní členy G7 přesvědčit k přijetí konkrétního stanoviska k nucené práci v čínské provincii Sin-ťiang, kde žije menšina muslimských Ujgurů. Podle agentury AP ale zatím ohledně tohoto vyjádření nepanuje shoda.

Témata:  Čína G7

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 19:10

Extrémní počasí zasáhlo Chorvatsko: Řádí bouřky, Split je pod vodou

V části Balkánu se v úterý odehrála kombinace ničivých živlů – Chorvatsko postihla silná bouře s kroupami, zatímco v sousedním Srbsku zuřily stovky požárů po extrémní vlně veder. Tyto události jsou dalším příkladem extrémního počasí, které vědci stále častěji spojují s klimatickými změnami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.