reklama

"Časy, kdy globální rozhodnutí diktovala malá skupina zemí, jsou dávno pryč,“ uvedl dnes mluvčí velvyslanectví. "Vždy jsme věřili, že země, velké i malé, silné nebo slabé, chudé nebo bohaté, jsou si rovné a že světové záležitosti by se měly řešit rozhovory mezi všemi zeměmi,“ dodal.

Na podnět amerického prezidenta Joea Bidena se lídři v sobotu dohodli na nákladném plánu podpory rozvoje infrastruktury chudých zemí. Agentura Reuters k tomu napsala, že iniciativa Vybudujme spolu lepší svět (B3W - Build Back Better World) je snahou omezit rostoucí vliv Číny a o konkurenci nové Hedvábné stezky, kterou před osmi lety ohlásil čínský prezident Si Ťin-pching. Své odhodlání čelit čínskému vlivu v rozvojovém světě hodlají státy skupiny dát najevo také výrazným slibem vakcín proti nemoci covid-19 pro chudé státy.

Spojené státy chtějí na summitu ostatní členy G7 přesvědčit k přijetí konkrétního stanoviska k nucené práci v čínské provincii Sin-ťiang, kde žije menšina muslimských Ujgurů. Podle agentury AP ale zatím ohledně tohoto vyjádření nepanuje shoda.