Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mexiko, Čína i Slovensko. Svět odsoudil noční útoky Íránu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Íránský útok proti Izraeli z noci na neděli znepokojil státníky po celém světě. K útoku se vyjádřily nejen Spojené státy, ale také Velká Británie, Čína či Mexiko. Na sociální síti X odsoudili útok čeští a slovenští činitelé. 

Podle serveru Times of Israel íránský útok odsoudila řada zemí v čele s USA, Velkou Británií či Španělskem. Přidaly se i různé latinskoamerické země jako Argentina, Paraguay nebo Chile. Týká se to také generální tajemníka OSN Antonia Guterrese a šéfa diplomacie EU Josepa Borrella.

Borrell jménem EU odsoudil íránský útok proti Izraeli. „Jde o bezprecedentní eskalaci a smrtelné nebezpečí pro regionální bezpečnost,“ upozornil na X.

Zneklidnění vyjádřila také komunistická Čína. „Čína vyjadřuje hluboké znepokojení nad současnou eskalací a vyzývá relevantní strany, aby se zdržely další eskalace,“ citoval server Times of Israel nejmenovaného úředníka čínského resortu diplomacie.

Ozval se například český premiér Petr Fiala s tím, že Česká republika je na straně Izraele. „Pevně stojíme za Izraelem a jeho právem se bránit,“ napsal na sociální síti X. Obdobně reagovala také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Silně odsuzuji íránský útok na Izrael. Musíme se vyhnout další eskalaci,“ uvedla.

Shodla se s nimi také německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. „Írán vypustil na Izrael bezpilotní letadla a rakety. Důrazně odsuzujeme probíhající útok, který by mohl uvrhnout celý region do chaosu. Írán a jeho zmocněnci s tím musí okamžitě přestat. V této chvíli jsme solidární s Izraelem,“ shrnula.

Například Mexiko a Chile neodsoudily Teherán napřímo. Chilské ministerstvo zahraničních věcí odsoudilo „užití síly“ a mexické vyjádřilo „hluboké znepokojení nad íránským útokem“.

Žádná odpověď ale nebyla obdobná té britské a americké. Konkrétně Američané přímo pomohli Izraelcům sestřelovat drony a rakety, Britové jim sekundovali. Šéf Bílého domu Joe Biden potvrdil spolupráci s „kolegy v celém regionu“.

Biden se v neděli setká s lídry G7 a vyjádřil připravenost Izraeli pomoct. „Budeme v úzkém kontaktu s izraelskými představiteli. A přestože jsme dnes nezaznamenali útoky na naše síly nebo zařízení, budeme i nadále ostražití vůči všem hrozbám a nebudeme váhat přijmout veškerá nezbytná opatření na ochranu našeho lidu,“ citovala jeho prohlášení americká stanice CNN.

Američané během noci na neděli dokázali zachytit přes 70 dronů a minimálně tři balistické rakety. Námořnictvo Spojených států aktivizovalo dva torpédoborce, které mají za úkol zaměřovat a likvidovat rakety a drony. „Součástí reakce na sobotní útok Íránu byly i americké stíhačky, které sestřelily bezpilotní letouny vypouštěné směrem k Izraeli,“ uvedl zdroj blízký Pentagonu.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Írán Čína

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy