Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Migrace nezmizí, do pohybu se dají miliony lidí

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Masový pohyb lidí je globální fenomén, který tady bude i nadále. Tvrdí to bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun v komentáři pro server The Independent. Sám je bývalý uprchlík, jako dítě zažil trauma, když přišel o domov během útěku před korejskou válkou.

Svět se musí sjednotit

Lidské utrpení, které Pan na vlastní oči viděl, když prchal s rodiči z hořící vesnice, jej následně tížilo dlouhé roky. "Jako generální tajemník OSN jsem se setkal s mnoha dětmi po celém světě, především v Africe a na Blízkém východě, které mi připomněly mou vlastní bolestivou zkušenost," píše Pan. Vysvětluje, že v nich viděl sám sebe a to utvrzovalo jeho odhodlání učinit ze situace uprchlíků jedno z hlavních témat dneška.

Bývalý generální tajemník OSN, který působí v neziskové organizaci The Elders, věří, že pokud se svět nesjednotí tváří v tvář tomuto problému, uprchlíci budou nadále vystaveni marginalizaci a zneužívání, které jsou neslučitelné s jejich lidskými právy.   

Valné shromáždění OSN oprávněně považuje za prioritní cíle udržitelného rozvoje, konstatuje Pan. Deklaruje, že takový rozvoj nabízí cestu k mírovějšímu, více prosperujícímu a udržitelnějšímu světu, kde nikdo nezůstává upozaděn - navíc jde o vítězství multilaterální demokracie a solidarity v době, kdy sílí izolacionistické a populistické hlasy.

"Jsem velmi hrdý, že jsem byl generální tajemník, který dohlížel na přijetí cílů udržitelného rozvoje v roce 2015," pokračuje Pan. Zdůrazňuje, že v tomto kolektivním úsilí nesmí hrát roli pouze nevládní organizace, ale také velký byznys, a při naplňování těchto cílů je potřeba myslet kreativně a soucítit s potřebami, právy, hlasy a nároky uprchlíků.    

Svět zatím není připraven odpovědět na sílící pohyb a příliv uprchlíků a protimigrační nálady mají za následek politiku zadržování a odmítání namísto otevřenosti a spolupráce, kritizuje bývalý generální tajemník OSN. Domnívá se, že při využití rámce cílů udržitelného rozvoje může hrát byznys klíčovou roli při zlepšení situace a zajistit, že uprchlíci nebudou vyloučeni z tohoto ambiciózního globálního plánu.

"Jak reagujeme na uprchlíky, je testem naší obecné lidskosti," deklaruje Pan. Pevně věří, že dovednosti uprchlíků a byznysu se mohou propojit a přimět politiky ke krokům, které usnadní integraci běženců a potlačí xenofobii, bigotnost a rasismus.

Pasivita není možností

Uprchlíci jsou často velmi talentovaní, vynalézaví a pilní lidé, upozorňuje bývalý generální tajemník OSN. Jako příklad dává židovskou emigraci z nacistického Německa, která ve 30. a 40. letech výrazně obohatila kulturní, akademický, vědecký a ekonomický život v USA, včetně Alberta Einsteina, který stál u zrodu Mezinárodního záchranného výboru (IRC).

Byznys může hrát zásadní roli při integraci uprchlíků do jejich nového domova, především v zemích, které sousedí s zónami bojů, a tudíž do nich proudí velké množství běženců, což vytváří velký nápor na veřejné služby a infrastrukturu, domnívá se Pan. Tvrdí, že představitelé byznysu mohou tomuto tlaku ulehčit, pokud poskytnou znalosti, zdroje, finance, pracovní místa a kapacity ke zvládnutí situace a vytvoří příležitosti a služby umožňující nově příchozím i jejich hostitelům společně prosperovat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V Jordánsku, Řecku a Nigérii poskytují IRC a firma Citi Foundation společně podporu mladým podnikatelům, kteří prchli před krizemi ve svých zemích a nyní se snaží rozjet vlastní podnikání, připomíná někdejší šéf OSN. Odkazuje na nedávnou studii, podle které se každé euro investované do podpory uprchlíků dvojnásobně vrátí do pěti let.

Ponecháme-li stranou ekonomickou stránku věci, existuje také obecná, morální odpovědnost při zajišťování práv všech migrujících lidí, bez ohledu na jejich status, zdůrazňuje Pan. Za zásadní považuje to, aby představitelé velkého byznysu podporovali uprchlíky a poukazovali na ekonomický přínos pro celou společnost, který plyne z lidského přístupu k uprchlíkům a migraci.

"Ve velkém počtu zemí v rozvinutém i rozvojovém světě je uprchlická politika ovlivněna populistickým tlakem, který se přeměnil v husté národovecké obavy z přistěhovalců a jejich potomků," píše bývalý generální tajemník OSN. Konstatuje, že někteří politici cítí potřebu vystupovat vůči přistěhovalectví tvrdě a chránit hranice a národní identitu svých zemí, přičemž například v USA nabírají přijímaná opatření stále krutějších forem, kdy jsou děti migrantů oddělovány od svých rodičů, čímž je porušována zásada nejlepších zájmů dítěte.  

Takto agresivní a samoúčelná opatření odsouvají lidskost na poslední místo, ačkoliv ta by měla být jádrem jakékoliv politiky, kritizuje Pan. Upozorňuje, že spolu s pokračující klimatickou změnou, konflikty, chudobou a nestabilitou přijdou o domov miliony lidí a migrace se bude stupňovat. "Pasivita či upozaďování morální odpovědnosti zkrátka není možností," uzavírá Pan.

Témata:  uprchlíci Pan Ki-mun migrace

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy