Zatímco bosenské úřady zahájily obnovu uprchlického tábora Lipa, který 23. prosince poničil požár a připravil o přístřeší asi 900 jeho obyvatel, někteří migranti organizují protesty. Říkají, že nemají zájem o lepší stany a jídlo v táboře, ale o svobodu a možnost přesunout se do zemí Evropské unie. Dnes o tom napsal zpravodajský portál Balkan Insight.
Evropská komise a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) žádají, aby byla obnovena činnost uprchlického centra v nedalekém městě Bihać, které má kapacitu zhruba 2000 lidí, a migranti z Lipy se přesunuli do něj. Proti tomu se ale staví místní lidé a samospráva. Podle agentury AFP vláda nemůže v silně decentralizované zemi prosadit svou vůli přes odpor místních představitelů. I předchozí pokusy o umístění uprchlíků ztroskotaly na odporu místního obyvatelstva a politiků.
Bosenská vláda tak nařídila ozbrojeným silám, aby v Lipě zřídily nové stany, v nichž mají migranti počkat do doby, než bude tábor přizpůsoben zimním podmínkám. Obnova stanů započala 1. ledna. Některé nové přístřešky jsou tepelně izolovány a mohou být vyhřívány, jiné - staré armádní stany - však pro zimní období nevyhovují.
Mnoho migrantů a uprchlíků nechce v táboře zůstat. Když zjistili, že nebudou přesunuti do Bihače, protestovali a odmítli jídlo na čtyři dny od Červeného kříže. Vládní delegaci, v níž byl také bosenský ministr obrany, obyvatelé tábora přivítali skandováním, že nepotřebují jídlo, ale svobodu a možnost odjet do zemí Evropské unie.
IOM, která zajišťovala většinu služeb poskytovaných v táboře, v prosinci jen několik hodin před vypuknutím požáru rozhodla, že zařízení nevyhovuje zimním podmínkám a zahájila proces uzavření tábora. Bosenské úřady v dubnu slíbily, že podmínky v táboře zlepší, nakonec ale v tomto ohledu nic nepodnikly. V táboře nebyly před prosincovými událostmi k dispozici elektrický proud ani tekoucí voda. Když IOM po několika odkladech uzavírací proces zahájila, zatím neidentifikovaná skupina migrantů začala zapalovat stany.
Většina tábora byla zničena, po požáru zůstal stát jediný stan. Asi 900 migrantů nemá kam jít, zůstalo na místě a postavilo si přístřešky z materiálu, který při požáru neshořel. Kvůli nepříznivému počasí a špatným podmínkám v táboře jsou však v tíživé situaci.
Evropská komise v neděli oznámila, že zvýší humanitární pomoc pro migranty v táboře o 3,5 milionu eur (asi 92 milionů korun). Vrcholný představitel unijní diplomacie Josep Borrell zároveň označil podmínky v táboře za nepřijatelné. "Vyzýváme úřady, aby nenechávaly lidi venku v zimě a bez přístupu k hygienickému zázemí uprostřed pandemie," uvedl Borrell.
Podle bosenských úřadů a neziskových organizací se v Bosně nachází kromě obyvatel Lipy dalších asi 3000 dalších migrantů a uprchlíků, kteří nemají adekvátní přístřeší.
Témata: uprchlíci, Bosna a Hercegovina, Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), Evropská komise (EK), EU, Josep Borrell
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01