Podle oficiální analýzy asi 23 procent důchodců dostávalo méně, než mělo, a 17 procent více. Někteří lidé dostali v různých letech více i méně. Velká většina chyb ve výšce důchodů nečinila více než jednu či dvě pence týdně (asi 30 či 60 haléřů) a žádná chyba nepřesáhla deset pencí (asi tři koruny).

"Ačkoli absolutní hodnota těchto omylů je většinou nízká, počet lidí, které zasáhly, je ohromný," řekl stanici BBC bývalý ministr práce a důchodů Steve Webb. Dodal, že v době, kdy byl mezi lety 2010 a 2015 v úřadu, ho o problému nikdo neinformoval.

Podle oficiální ministerské analýzy stát zaplatil důchodcům celkem o 540 milionů liber méně (asi 16,1 miliardy korun) a o celkem 110 milionů liber (3,17 miliardy korun) je přeplatil, píše bulvární list Daily Mirror.

"Když si ministerstvo práce nechávalo tohle tajemství pro sebe po desetiletí, člověk si říká, co dalšího zametli pod koberec," řekl Webb.

Omyly způsobila chyba v počítačovém systému, který obsahuje informace potřebné ke zpracování žádostí o důchod. Jedná se o systém z 80. let, který poslanci označili za "nedostatečně fungující", píše BBC. Systém měl být odstaven už v roce 2020, ale v dočasném režimu fungoval dál.

Ve svém prohlášení ministerstvo práce a důchodů uvedlo, že se jedná o chyby "staré desítky let", které "následné vlády nenapravily".

"Už v roce 2002 bylo učiněno rozhodnutí, že kvůli složitosti systému a minimálnímu dopadu na jednotlivce nebudeme dělat žádné změny či opravy do doby, než přijde systém nový," uvedl mluvčí ministerstva. "Kabinet vyhodnocuje rozsah problému i jeho možné nápravy," dodal.