Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Milník v boji s koronavirem? Remdesivir dostal zelenou, nadějné jsou i jiné léky

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Úřady ve Spojených státech v pátek povolily nouzové a omezené používání léku remdesivir, po němž se někteří pacienti s covidem-19 rychleji uzdravili.

Lék remdesivir v americké firmě Gilead vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, původně měl být používán proti ebole. Jeho pozitivní účinky ukázala studie zaštítěná americkým vládním Národním ústavem pro alergii a infekční nemoci (NIAID). Preparát, který zabraňuje množení viru, zatím není schváleným léčivem, jeho používání je proto experimentální.

Společnost Gilead chce nyní i ve spolupráci s mezinárodními partnery zvýšit výrobu remdesiviru. Lék už byl schválen i pro použití v českých nemocnicích. Jako první se takto v ČR léčil třiapadesátiletý pražský taxikář ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) na přelomu března a dubna. Už je v dobrém zdravotním stavu. Do testování tohoto léku jsou zapojeny i další české nemocnice.

Dalším lékem, účinným při léčbě covidu-19 je lék na chřipku s látkou favipiravir, prodávaný pod názvem Avigan. Prokázal účinnost v boji s nemocí v Číně. Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) koncem března oznámil, že jedná o dodávce tohoto léku z Japonska. Tento lék od pondělí 27. dubna distribuuje do českých nemocnic Všeobecná fakultní nemocnice (VFN). Vedle Thomayerovy nemocnice, která lék obdržela 28. dubna, už zájem projevila i Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Do ČR dorazila dávka asi pro sto pacientů. Zhruba pětina z toho je dar, který Česku poskytlo Japonsko, zbytek stát koupí. Lék se bude využívat jako experimentální, protože není v tuzemsku registrovaný.

V českých nemocnicích už byly podané i další experimentální léky na covid-19. V Ústřední vojenské nemocnici byl několika pacientům podávaný hydroxychlorochin. ČR je nyní mezi pěti evropskými zeměmi zapojenými do klinické studie farmaceutické firmy Sanofi, která zkoumá bezpečnosti a účinnost hydroxychlorochinu na léčbu nemoci covid-19. Dodávku 330 balení léků s hydroxychlorochinem do ČR oznámila v polovině dubna fima Teva.

České nemocnice chtějí nyní zahájit i léčbu krevní plazmou s protilátkami, kterou získávají od uzdravených pacientů s covidem-19.

Podle informací SÚKL jsou v popředí zájmu čtyři možnosti léčby covidu-19, které zaštiťuje Světová zdravotnická organizace (WHO) jako globální klinické hodnocení sjednocené pod zkratku Solidarity. Jde o remdesivir, chlorochin nebo hydroxychlorochin, lopinavir/ritonavir a lopinavir/ritonavir v kombinaci s interferonem beta.

Podle SÚKL se testují také léky, které se jindy používají proti malárii, HIV nebo ebole. Testují se také biologické a biotechnologické léčivé přípravky, jako například tocilizumab, který je registrován v EU jako biologická léčba revmatoidní artritidy.

Témata:  léky Státní Ústav Pro Kontrolu Léčiv (SÚKL) USA koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy