Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Minsk označil Česko, Polsko a pobaltské státy za nejagresivnější země vůči Bělorusku

Bělorusko
Bělorusko
Foto: Pixabay

Minsk označil Česko, Polsko a pobaltské státy za nejagresivnější země vůči Bělorusku a obvinil je ze snahy stát se vůdci západní protiběloruské agendy.

Běloruské ministerstvo zahraničí to uvedlo ve svém prohlášení, kde zmínilo úterní rozšíření seznamu zakázaného zboží dováženého z těchto pěti zemí a jeho prodej na běloruském území.

Bělorusko obvinilo pět členských států EU z vymýšlení opatření namířených proti Bělorusku. "Nejde jen o ekonomická opatření," uvedlo ministerstvo, které zmínilo omezení volného pohybu osob a zboží a přípravu "bojovníků a silových scénářů protiústavního převratu" v zemi, avšak konkrétní podrobnosti k obviněním neposkytlo.

"Všechny tyto aktivity probíhají s tichým souhlasem většiny členských zemí EU, jejichž zástupci jen podepisují další protiběloruské demarše připravené 'odborníky na Bělorusko' z Vilniusu a Varšavy, ke kterým se přidali 'experti' z Rigy, Prahy a Tallinnu," pokračuje běloruské ministerstvo zahraničí a dodává, že všechny sankce proti Minsku jsou marné.

EU uvalila a postupně rozšířila sankce na režim Alexandra Lukašenka kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a podpoře ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. Minsk se přímo nezapojil, ale umožnil ruským vojskům využít své území k útoku na Ukrajinu. Předtím režim tvrdě potlačil protesty po prezidentských volbách v létě 2020, jejichž vítězství Lukašenka opozice i Západ neuznaly.

"Běloruská vláda 21. května rozhodla o vynucených odvetných opatřeních proti systematickým nepřátelským akcím EU a řady nejagresivnějších zemí EU vůči Bělorusku," uvedlo běloruské ministerstvo zahraničí. Tento krok se týká dovozu některého zboží, jako jsou nápoje, kosmetika, textil a obuv, z Lotyšska, Litvy, Polska, Česka a Estonska.

O rozhodnutí běloruské vlády informovala už v úterý ruská agentura TASS s odvoláním na tiskovou službu běloruské vlády. Podle ní je opatření reakcí na rozhodnutí Lotyšska zakázat dovoz některých potravinářských výrobků z Běloruska a Litvy zakázat na jeden rok dovoz zemědělských produktů a krmiv z Běloruska. Také reaguje na připravované rozhodnutí EU o vyšších clech na dovoz běloruských zemědělských produktů. 

Témata:  Bělorusko

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.