Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Minsk označil Česko, Polsko a pobaltské státy za nejagresivnější země vůči Bělorusku

Bělorusko
Bělorusko
Foto: Pixabay

Minsk označil Česko, Polsko a pobaltské státy za nejagresivnější země vůči Bělorusku a obvinil je ze snahy stát se vůdci západní protiběloruské agendy.

Běloruské ministerstvo zahraničí to uvedlo ve svém prohlášení, kde zmínilo úterní rozšíření seznamu zakázaného zboží dováženého z těchto pěti zemí a jeho prodej na běloruském území.

Bělorusko obvinilo pět členských států EU z vymýšlení opatření namířených proti Bělorusku. "Nejde jen o ekonomická opatření," uvedlo ministerstvo, které zmínilo omezení volného pohybu osob a zboží a přípravu "bojovníků a silových scénářů protiústavního převratu" v zemi, avšak konkrétní podrobnosti k obviněním neposkytlo.

"Všechny tyto aktivity probíhají s tichým souhlasem většiny členských zemí EU, jejichž zástupci jen podepisují další protiběloruské demarše připravené 'odborníky na Bělorusko' z Vilniusu a Varšavy, ke kterým se přidali 'experti' z Rigy, Prahy a Tallinnu," pokračuje běloruské ministerstvo zahraničí a dodává, že všechny sankce proti Minsku jsou marné.

EU uvalila a postupně rozšířila sankce na režim Alexandra Lukašenka kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a podpoře ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. Minsk se přímo nezapojil, ale umožnil ruským vojskům využít své území k útoku na Ukrajinu. Předtím režim tvrdě potlačil protesty po prezidentských volbách v létě 2020, jejichž vítězství Lukašenka opozice i Západ neuznaly.

"Běloruská vláda 21. května rozhodla o vynucených odvetných opatřeních proti systematickým nepřátelským akcím EU a řady nejagresivnějších zemí EU vůči Bělorusku," uvedlo běloruské ministerstvo zahraničí. Tento krok se týká dovozu některého zboží, jako jsou nápoje, kosmetika, textil a obuv, z Lotyšska, Litvy, Polska, Česka a Estonska.

O rozhodnutí běloruské vlády informovala už v úterý ruská agentura TASS s odvoláním na tiskovou službu běloruské vlády. Podle ní je opatření reakcí na rozhodnutí Lotyšska zakázat dovoz některých potravinářských výrobků z Běloruska a Litvy zakázat na jeden rok dovoz zemědělských produktů a krmiv z Běloruska. Také reaguje na připravované rozhodnutí EU o vyšších clech na dovoz běloruských zemědělských produktů. 

Témata:  Bělorusko

Aktuálně se děje

14. června 2024 15:41

Hamás tvrdí, že neví, kolik rukojmí je ještě naživu

Není jasné, kolik z 116 rukojmích, které Hamás od 7. října drží v Pásmu Gazy, je stále naživu. Usáma Hamdán, vysoký představitel Hamásu, to uvedl v rozhovoru pro CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy