reklama

"Mluvili jsme o tom, zda můžeme pozastavit pracovní poměr s těmi, kdo se odmítají očkovat, a dostali jsme vyjádření, že nás nebudou vzhledem k epidemické situaci trestat, když to uděláme bez vyplacení mzdy," uvedl po schůzce se zástupci z vedení Moskvy zmocněnec pro oblast restauračního podnikání v Moskvě.

Moskevské úřady nařídily povinnou vakcinaci proti covidu-19 pro pracovníky v sektoru služeb s cílem zajistit nejméně šedesátiprocentní proočkovanost této skupiny. Opatření se vztahuje na zaměstnance v obchodech, veřejném stravování, komunálních službách, dopravě, vzdělávání či v kultuře. K Moskvě se se stejným požadavkem připojila také okolní Moskevská oblast a posléze také Kemerovská a Sachalinská oblast na Sibiři a Ruském dálném východě.

V posledních dnech Rusko zaznamenává nárůst nově prokázaných případů covidu-19. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin dnes opět varoval, že epidemická situace se v hlavním městě rapidně horší. Starosta připomněl, že v řádu dní se počet nově odhalených infekcí ve městě zvýšil z 3000 na 7000 a že podle předběžných údajů by v pátek úřady mohly oznámit i 9000 nově nakažených v Moskvě.

Situace je špatná také v Petrohradu, druhém největším ruském městě, kde momentálně probíhá mistrovství Evropy ve fotbale, upozornil dnes zpravodajský server Meduza. V posledních dnech tamní úřady registrují denně okolo 900 nových případů. Takto rychle přibývalo nově infikovaných v tomto městě naposledy v polovině března. Server Meduza napsal, že v jedné z tamních klinik, Městské pokrovské nemocnici, je hospitalizováno víc pacientů, než jaká je kapacita lůžek. Nemocní jsou rozmístěni i na chodbách, někteří i na místech, která jsou určena k sezení. O víkendu korespondent portálu také vyfotografoval frontu sanitek, které čekají před tímto zařízením na příjem.

Ruské úřady dnes ohlásily 14.057 nových případů nákazy koronavirem a 416 úmrtí spojených s covidem-19, což je v obou případech mírný nárůst oproti předchozímu dni. V zemi, kde žije přibližně 146 milionů obyvatel, se od vypuknutí pandemie infikovalo téměř 5,3 milionu lidí. Podle informací operativního štábu, který denně zveřejňuje ruské koronavirové statistiky, zemřelo od začátku šíření tohoto viru 127.992 nemocných. Ruský statistický úřad Rosstat nicméně eviduje od začátku pandemie kolem 270.000 zemřelých. Různé statistiky vysvětluje vicepremiérka Taťjana Golikovová tím, že operativní štáb započítává pouze mrtvé, u nichž koronavirus už dříve potvrdily testy, zatímco statistický úřad eviduje i ty, u nichž covid-19 prokázala pitva.