"Nic o tom nevím. V tuto chvíli nepadlo žádné rozhodnutí," řekl Peskov na tiskové konferenci v odpovědi na dotaz, zda Rusko uzavře hranice nebo zda v některých regionech vyhlásí stanné právo.

V médiích se ale množí zprávy, že se muži, kteří se pokoušejí z Ruska odletět, setkávají s přísnějšími kontrolami. Nejmenované zdroje ruského zpravodajského portálu The Bell z leteckého průmyslu upřesnily, že na seznamech rozeslaných na letiště jsou lidé, na jejichž jména úřady vypsaly předvolání k odvodové komisi nebo povolávací rozkazy. Takový seznam podle informací serveru Fontanka.ru dostala pohraniční služba na petrohradském letišti Pulkovo.

Peskov dnes také řekl, že by měly být napraveny všechny chyby, které při odvodech nastaly. O povaze těchto chyb se mluvčí prezidenta přesněji nezmínil.

"Jsou případy, kdy byl dekret (ruského prezidenta Vladimira Putina o částečné mobilizaci) porušen," připustil také mluvčí. Podle agentury Reuters Peskov reagoval na otázku, která se týkala chybně podaného předvolání k odvodové komisi.

Putin minulou středu nařídil v Rusku částečnou mobilizaci, která by se měla týkat asi 300.000 lidí s předchozími vojenskými zkušenostmi. Podle agentury AFP se ale množí případy, kdy jsou povoláni staří, nemocní nebo vojensky zcela nezkušení lidé včetně studentů.

Odpor proti mobilizaci vyvolal protesty v řadě ruských měst a regionů a několik incidentů na vojenských komisariátech. Údajné zmatky, které mobilizaci doprovázejí, kritizovali i někteří prokremelští činitelé.

Sociální sítě v posledních dnech zaplavily snímky dlouhých kolon na ruských hraničních přechodech a přeplněných letišť. Opoziční ruský list Novaja Gazeta v neděli s odkazem na zdroj z Kremlu napsal, že z Ruska od vyhlášení částečné mobilizace uprchlo přes 260.000 mužů. Představitelé bezpečnostních složek a silových ministerstev podle deníku navrhovali uzavřít hranice.