"Nemají žádnou legitimitu, žádnou hodnotu, neuznáme je, a co víc, povedou k sankcím ze strany Francie, Evropy a dalších států mezinárodního společenství," řekla Colonnaová. "První odhady výsledků ukazují, že je to fraška," dodala.

Evropská unie v nejbližších dnech představí osmý balík protiruských sankcí, uvedla ministryně. Členské země ale na jeho podobě zatím neumí najít shodu, především kvůli maďarskému nesouhlasu s částmi návrhů. Souběžně chystá další kroky i Rada bezpečnosti OSN a pokud při jednání Rusko použije právo veta, dostane se do ještě větší izolace, varovala šéfka francouzské diplomacie.

"Nikdo dnes neumí říct, kdy válka skončí. Je však jasné, že aby mohla skončit, musí být lepší poměr sil mezi Ruskem a Ukrajinou. A Ukrajina právě teď obnovuje rovnováhu," řekla Colonnaová a zmínila úspěšnou ukrajinskou ofenzivu posledních dní.

Ve středu Francie z přístavu v Marseille vypraví největší zásilku humanitární pomoci, na Ukrajinu posílá přes 1000 tun vybavení potřebného k rekonstrukci země, uvedla Colonnaová, která se na jih Francie osobně vypraví.

K přijímání Rusů prchajících před mobilizací se ministryně odmítla konkrétně vyjádřit. Paříž podle ní bude konzultovat svůj postoj s dalšími evropskými státy.