Soud v Inčchonu uvedl, že čtyřiadvacetiletý Jihokorejec bránil ve vytipovávání kontaktů, které se mohly nakazit koronavirem. Podle soudu lhal nejméně ve 20 případech, a tím "způsobil obrovskou ekonomickou a sociální škodu" a vyvolal strach ve společnosti.

Muž úřadům neřekl, že vyučoval ve škole v Inčchonu i poté, co se u něj prokázal při testování koronavirus. Stalo se to v květnu, v době, kdy se Jižní Korea potýkala se zvládáním šíření koronavirové nákazy.

Podle agentury Reuters jde o dosud nejvýznamnější případ v agresivní snaze jihokorejské vlády zastavit šíření koronaviru pomocí trasování a posílání lidí s podezřením na nákazu do karantény.

Odsouzený muž se u soudu omluvil a řekl, že si neuvědomil, jak vážné následky může jeho chování mít, podotkla agentura Jonhap.

Jižní Korea, která má přes 50 milionů obyvatel, ke středeční půlnoci ohlásila 69 nových případů koronaviru, celkem se od začátku pandemie ve východoasijské zemi infikovalo 24.422 lidí. S nemocí covid-19 zemřelo 427 Jihokorejců.