"Ukrajinská vlajka na Hadím ostrově byla vztyčena. Vojenská operace skončila a území bylo vráceno pod jurisdikci Ukrajiny," citovala nejprve ukrajinská média z brífinku Humenjukové.

Mluvčí Jižního velitelství ukrajinských sil později na dotaz CNN upřesnila, že ozbrojené síly vlajku na ostrov zatím shodily. "Vlajku na ostrov dopravila helikoptéra. Počká na příjezd vojáků, poté bude vlát," uvedla Humenjuková a podotkla, že její původní prohlášení o vztyčení vlajky je třeba chápat "metaforicky". "Nikdo na ostrově (zatím) nepřistál," sdělila.

Stažení ruských jednotek z Hadího ostrova nejprve 30. června oznámila ukrajinská armáda a následně ho potvrdila i ruská strana. Stalo se tak po řadě ukrajinských vzdušných a dělostřeleckých útoků, které ničily dovezenou ruskou techniku a narušovaly snahy Moskvy o zásobování posádky umístěné na ostrově. Velení ukrajinské armády následně uvedlo, že se chystá převzít nad ostrovem i fyzickou kontrolu, zatímco Rusko tvrdilo, že stažení jeho vojáků bylo plánované.

Rusko obsadilo malý, ale strategicky významný Hadí ostrov první den invaze na Ukrajinu, která začala 24. února. Ostrůvek ležící zhruba 150 kilometrů jižně od Oděsy se stal symbolem ukrajinského odporu, když tamní posádka nevybíravými slovy odmítla ruské výzvy ke složení zbraní.

reklama