Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Kanárských ostrovech hrozí erupce sopky, přístroje naměřily tisíce otřesů

Sopečná aktivita na ostrově La Palma
Sopečná aktivita na ostrově La Palma
Foto: Pixabay

Na ostrově La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů, hrozí erupce tamní sopky Teneguía. Seismologové poblíž vulkánu za posledních pět dní naměřili přes 4200 otřesů, jejichž intenzita postupně roste. Úřady vydaly druhý nejvyšší stupeň varování a doporučily obyvatelům na jihu ostrova, aby se připravili na případnou evakuaci, napsal dnes list El País.

"Nedokážeme pro příští dny udělat žádnou přesnou předpověď. Vše ale napovídá, že zemětřesení budou mít větší intenzitu a lidé je budou pociťovat stále silněji," uvedla María José Blancová, šéfka regionální pobočky španělského geografického ústavu IGN.

Podle vulkanologů je pravděpodobné, že v příštích dnech nebo týdnech vyvře v oblasti Cumbre Vieja na povrch sopečné magma. Akutní nebezpečí podle nich nehrozí.

Na sopečném ostrově La Palma žije asi 85.000 obyvatel a mezi turisty není tolik oblíbený jako další ostrovy Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote nebo Tenerife. Sopka Teneguía chrlila lávu naposledy před 50 lety - v roce 1971.

Témata:  Kanárské ostrovy sopky

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.