Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Kanárských ostrovech hrozí erupce sopky, přístroje naměřily tisíce otřesů

Sopečná aktivita na ostrově La Palma
Sopečná aktivita na ostrově La Palma
Foto: Pixabay

Na ostrově La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů, hrozí erupce tamní sopky Teneguía. Seismologové poblíž vulkánu za posledních pět dní naměřili přes 4200 otřesů, jejichž intenzita postupně roste. Úřady vydaly druhý nejvyšší stupeň varování a doporučily obyvatelům na jihu ostrova, aby se připravili na případnou evakuaci, napsal dnes list El País.

"Nedokážeme pro příští dny udělat žádnou přesnou předpověď. Vše ale napovídá, že zemětřesení budou mít větší intenzitu a lidé je budou pociťovat stále silněji," uvedla María José Blancová, šéfka regionální pobočky španělského geografického ústavu IGN.

Podle vulkanologů je pravděpodobné, že v příštích dnech nebo týdnech vyvře v oblasti Cumbre Vieja na povrch sopečné magma. Akutní nebezpečí podle nich nehrozí.

Na sopečném ostrově La Palma žije asi 85.000 obyvatel a mezi turisty není tolik oblíbený jako další ostrovy Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote nebo Tenerife. Sopka Teneguía chrlila lávu naposledy před 50 lety - v roce 1971.

Témata:  Kanárské ostrovy sopky

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.