reklama

Na ostrůvku Lampedusa, která leží jen asi 130 kilometrů od tuniských břehů, je nyní v přijímacím středisku pro migranty přibližně 835 lidí, kapacita zařízení je přitom jen 250 míst. Běženci jsou postupně převáženi na Sicílii, pod níž Lampedusa administrativně spadá. Tento týden mimo jiné na Sicílii přivezla 322 migrantů také loď Geo Barents humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF), která je nalodila při několika záchranných akcích ve Středozemním moři.

Ze sta nových uprchlíků je 76 nezletilých, z toho 24 bez doprovodu, a až na jednoho Senegalce jsou všichni Egypťané, uvedla televize Rai.

Počet migrantů, kteří letos připlouvají do Itálie, je ve srovnání s předchozím rokem výrazně vyšší. Od počátku roku tam připlulo podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) asi 37.000 běženců, což je více než dvojnásobek počtu za stejné období loni. V loňském roce připlulo do Itálie za celý rok podle UNHCR 34.154 migrantů.

Do jihoevropských zemí od začátku roku podle UNHCR dorazilo přes Středozemní moře (či Atlantik na Kanárské ostrovy) celkem 62.700 osob, loni to bylo za celý rok na 95.030 běženců. Letošní údaj zahrnuje Itálii, Řecko, Španělsko, Kypr a Maltu, v loňském chybí z těchto zemí pouze statistika z Kypru.

reklama