reklama

Server dodal, že není zřejmé, zda příspěvek napsal Medveděv, anebo jde skutečně o dílo hackerů. Sám Medveděv, který je nyní místopředsedou bezpečnostní rady ruského prezidenta Vladimira Putina, se dosud nevyjádřil.

Na příspěvek, který se objevil v noci na dnešek, než byl během deseti minut odstraněn, upozornila moderátorka blízká liberální opozici a bývalá kandidátka na prezidentku Xenija Sobčaková. Zveřejnila i snímky Medveděvovy stránky s úvahami o ruských hranicích a sousedech.

V nich stojí, že "po osvobození Kyjeva a celého území Maloruska od nacionalistických band se Rus opět stane jednotnou". Dalším krokem pak podle autora bude "pochod za obnovení hranic naší vlasti, které, jak známo, nikde nekončí".

Příspěvek tvrdí, že před rokem 1801 žádná země jako Gruzie neexistovala a objevila se až v rámci carského Ruska: "Severní a Jižní Osetie, Abcházie a zbývající území Gruzie se mohou sjednotit pouze jako součást jednotného státu s Ruskem."

V příspěvku se také píše o Kazachstánu jako o "umělém státu" a "bývalém ruském území", kde úřady nyní přesidlují různé etnické skupiny, což "lze klasifikovat jako genocidu Rusů".

"Nehodláme nad tím zavírat oči. Dosud tam nepřijdou Rusové, pořádek nebude," tvrdí se závěrem.

Státní agentura TASS v noci na dnešek nejprve vydala jako zprávu s nejvyšší prioritou, že "rozpad Sovětského svazu byl podle Medveděva největším vítězstvím Západu v podlé válce proti Rusům", než zhruba o dvě hodiny později napsala, že příspěvek věnovaný geopolitickým změnám ve světě zmizel, a to včetně úvahy o Sovětském svazu a podlé válce Západu proti Rusům.

Server Meduza připomněl, že v červnu se na webu listu Izvestija objevil článek s podpisem prvního zástupce šéfa prezidentské kanceláře Sergeje Kirijenka. Autor sliboval "celé Rusko bude obnovovat Donbas, zničený fašisty", což bude stát biliony rublů. Článek zakrátko zmizel a Izvestija oznámily, že web napadli hackeři.