reklama

Obyvatelé zařízení pocházeli převážně z Afghánistánu, Sýrie a různých afrických zemí. Většina z nich zůstala po požáru bez pitné vody, jídla a přístupu k hygienickým zařízením. Podle úřadů však nikdo při neštěstí neutrpěl zranění.

Asi 9000 lidí se teď nově usídlilo v novém táboře Kara Tepe, který vyrostl nedaleko přístavu Mytilini. Několik set se jich také přesunulo do komunitního centra, které provozuje jedna z nevládních organizací.

Úřady testovaly všechny příchozí na koronavirus a 214 z nich umístili do izolace, protože jim vyšel pozitivní výsledek.

Doprava na přilehlých silnicích se začala po několika dnech vracet k normálu. Utečenci totiž po požáru sídlili na místních komunikacích. Otevírat se začaly rovněž místní obchody.

Řecká policie začala ve čtvrtek urychlovat snahu o přemístění žadatelů o azyl z vyhořelého tábora. Někteří z nich totiž nechtěli vstoupit do jiných zařízení, protože doufali, že by se po požáru mohli dostat pryč z ostrova a ocitnout se v jiných evropských zemích.

Úřady se domnívají, že požár v Morii založili samotní utečenci, kteří byli nespokojení s opatřeními, která správa tábora zavedla vzhledem k šíření koronaviru mezi jeho obyvateli. Šest lidí policie zatkla, teď čelí obviněním ze žhářství.

reklama