reklama

"Poslední dobou rozpoutali proti naší zemi opravdovou sankční agresi. Ale ruská ekonomika, domácí byznys, podnikatelé na všechny tyto výzvy adekvátně reagují. Je důležité, aby prokurátoři v rámci svých kompetencí pomáhali v této rozsáhlé práci a i pomáhali při odstraňování zbytečných byrokratických překážek. Na všechny kroky našich nepřátel a protivníků musíme reagovat jediným - rozšířením ekonomických svobod," prohlásil Putin podle listu Kommersant.

Západ přijal první sankce proti Rusku poté, co se Moskva v rozporu s mezinárodním právem zmocnila na jaře 2014 ukrajinského poloostrova Krym. Rozšíření a přitvrzení sankcí následovalo po rozpoutání války proti Ukrajině, kam vpadla ruská vojska na Putinův rozkaz loni 24. února. Putin nicméně válku nyní interpretuje jako obranu Ruska před Západem.

Prezident současně vybídl prokurátory, aby pečlivě sledovali plnění státních vojenských zakázek a také platby zbrojovkám. Prokurátoři musí "zásadově a tvrdě bojovat proti korupci" v této sféře. Vybídl také prokuraturu, aby hájila práva účastníků "speciální vojenské operace", jak Moskva nazývá svou válku proti Ukrajině, jakož i nejzranitelnějších občanů, tedy seniorů, lidí v nouzi a rodin s mnoha dětmi.

Děripaska na počátku března varoval, že Rusko pod tlakem západních sankcí brzy pocítí nedostatek zdrojů pro financování ekonomiky. Získat investory ale vyžaduje předvídatelnost a jasná pravidla hry, prohlásil na ekonomickém fóru v Krasnojarsku, kde podle agentury Interfax volal také po právním státu, omezení státního aparátu a po větší svobodě pro podnikání.

"Velmi důležitá je předvídatelnost a vláda práva. Pokud budeme každý rok nebo čtvrtletí měnit pravidla hry, nikdo nebude (Rusku) důvěřovat, ani ruští podnikatelé ani ti zahraniční," řekl Děripaska. Apeloval také na úřady, aby skoncovaly podle něj s otrokářským zavíráním podnikatelů do vězení z nepochopitelných důvodů. To je "jako z doby kamenné", dodal.

"Státního aparátu a státního kapitálu je příliš mnoho. Potřebujeme víc svobody," apeloval Děripaska. Ten se už dříve k napadení Ukrajiny vyjadřoval kriticky.