reklama

V období od začátku ledna do konce března zemřelo na pětimilionovém Slovensku 24.179 lidí, tedy o 63,4 procenta více než v průměru za stejné období předchozích pěti let. Téměř dvě pětiny z celkového počtu zesnulých podlehly covidu-19, šlo hlavně o seniory.

"Covid-19 byl nejčastější příčinou úmrtí v každém z prvních tří měsíců roku 2021, je to nový fenomén. Během posledních měsíců let 2020 byl ještě na druhém místě za chorobami oběhového systému. Ty na Slovensku dlouhodobě dominují příčinám úmrtí," uvedla ředitelka odboru statistiky obyvatelstva slovenského statistického úřadu Zuzana Podmanická.

V prvním čtvrtletí na Slovensku podle statistiků podlehlo covidu-19 přes 9.300 lidí, od propuknutí pandemie do konce letošního března to bylo celkově již téměř 13.400 obyvatel.

V prvním čtvrtletí přibylo na Slovensku oproti průměru za stejné období let 2016 až 2020 i úmrtí například na choroby oběhového systému. Naopak některé jiné nemoci podle mezinárodní klasifikace chorob si vyžádaly méně úmrtí. Ubylo například lidí, kteří podlehli nádorovým onemocněním.

Ve druhé polovině února a na začátku března Slovensko denně zaznamenalo i trojciferné počty úmrtí lidí po nákaze koronavirem. V přírůstku úmrtí v přepočtu na obyvatele tehdy země byla na prvním místě na světě. Od druhé poloviny března se epidemická situace na Slovensku zlepšuje, v souvislosti s koronavirovou nákazou výrazně klesl počet hospitalizovaných i úmrtí. V dubnu úřady odstartovaly postupné uvolňování karanténních omezení a od uplynulého víkendu v zemi neplatí ani zákazy vycházení a shromažďování.

reklama