V únoru 2020, tedy krátce před potvrzením prvního případu koronavirové nákazy na Slovensku, pracovalo v této pětimilionové zemi přibližně 78.000 cizinců. Po propuknutí epidemie covidu-19, kdy se nezaměstnanost na Slovensku zvýšila a země zavedla epidemické restrikce, pracujících cizinců na Slovensku ubylo. Například na konci roku 2020 jich bylo přibližně 69.000.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku klesá nepřetržitě od letošního února a v září dosáhla 6,06 procenta. Byla tak na minimu od začátku koronavirové epidemie v zemi.

Nejvíce cizinců letos v září pracovalo v západní části Slovenska, kde je nejvyšší životní úroveň a také nejnižší nezaměstnanost. Tradičně nejpočetnější skupinu cizinců (asi 31.000 lidí), kteří se zaměstnali na Slovensku, tvoří nadále Ukrajinci. Bylo tomu tak už před uprchlickou vlnou z Ukrajiny, kterou vyvolala únorová invaze ruských vojsk do této východoevropské země. Slovensko pak podmínky zaměstnávání Ukrajinců zjednodušilo.

Příznivý vývoj na slovenském trhu práce se podle dřívější prognózy místní centrální banky (NBS) v příštích dvou letech zastaví a počet nezaměstnaných stoupne. Na příští rok NBS počítá s poklesem ekonomiky.