Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Slovensku v době poklesu nezaměstnanosti roste počet zaměstnaných cizinců

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na Slovensku nyní v době klesající nezaměstnanosti přibývá pracujících cizinců. V září jich bylo přes 84.000, více než před propuknutím epidemie nemoci covid-19. Vyplývá to z údajů slovenského ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které tyto údaje eviduje.

V únoru 2020, tedy krátce před potvrzením prvního případu koronavirové nákazy na Slovensku, pracovalo v této pětimilionové zemi přibližně 78.000 cizinců. Po propuknutí epidemie covidu-19, kdy se nezaměstnanost na Slovensku zvýšila a země zavedla epidemické restrikce, pracujících cizinců na Slovensku ubylo. Například na konci roku 2020 jich bylo přibližně 69.000.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku klesá nepřetržitě od letošního února a v září dosáhla 6,06 procenta. Byla tak na minimu od začátku koronavirové epidemie v zemi.

Nejvíce cizinců letos v září pracovalo v západní části Slovenska, kde je nejvyšší životní úroveň a také nejnižší nezaměstnanost. Tradičně nejpočetnější skupinu cizinců (asi 31.000 lidí), kteří se zaměstnali na Slovensku, tvoří nadále Ukrajinci. Bylo tomu tak už před uprchlickou vlnou z Ukrajiny, kterou vyvolala únorová invaze ruských vojsk do této východoevropské země. Slovensko pak podmínky zaměstnávání Ukrajinců zjednodušilo.

Příznivý vývoj na slovenském trhu práce se podle dřívější prognózy místní centrální banky (NBS) v příštích dvou letech zastaví a počet nezaměstnaných stoupne. Na příští rok NBS počítá s poklesem ekonomiky.

Témata:  Slovensko zaměstnání

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 12:52

Princezna Kate a rakovina: Ve společnosti se teď ledacos změní, zní z nemocnice

Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.