Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Slovensku v době poklesu nezaměstnanosti roste počet zaměstnaných cizinců

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na Slovensku nyní v době klesající nezaměstnanosti přibývá pracujících cizinců. V září jich bylo přes 84.000, více než před propuknutím epidemie nemoci covid-19. Vyplývá to z údajů slovenského ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které tyto údaje eviduje.

V únoru 2020, tedy krátce před potvrzením prvního případu koronavirové nákazy na Slovensku, pracovalo v této pětimilionové zemi přibližně 78.000 cizinců. Po propuknutí epidemie covidu-19, kdy se nezaměstnanost na Slovensku zvýšila a země zavedla epidemické restrikce, pracujících cizinců na Slovensku ubylo. Například na konci roku 2020 jich bylo přibližně 69.000.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku klesá nepřetržitě od letošního února a v září dosáhla 6,06 procenta. Byla tak na minimu od začátku koronavirové epidemie v zemi.

Nejvíce cizinců letos v září pracovalo v západní části Slovenska, kde je nejvyšší životní úroveň a také nejnižší nezaměstnanost. Tradičně nejpočetnější skupinu cizinců (asi 31.000 lidí), kteří se zaměstnali na Slovensku, tvoří nadále Ukrajinci. Bylo tomu tak už před uprchlickou vlnou z Ukrajiny, kterou vyvolala únorová invaze ruských vojsk do této východoevropské země. Slovensko pak podmínky zaměstnávání Ukrajinců zjednodušilo.

Příznivý vývoj na slovenském trhu práce se podle dřívější prognózy místní centrální banky (NBS) v příštích dvou letech zastaví a počet nezaměstnaných stoupne. Na příští rok NBS počítá s poklesem ekonomiky.

Témata:  Slovensko zaměstnání

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 17:20

Vědci zachytili z vesmíru podivný signál. Vyslal ho 60 let mrtvý satelit

Australským astronomům se v červnu 2024 podařilo zachytit mimořádně silný radiový signál, který na okamžik zastínil veškeré ostatní zdroje ve vesmíru. Původ signálu však nebyl kosmický – překvapivě vycházel z dávno nefunkčního satelitu NASA jménem Relay 2, vypuštěného v roce 1964 a zneaktivněného už v roce 1967.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy