Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Tchaj-wan dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu

Tchaj-Wan
Tchaj-Wan
Foto: Pixabay

Na Tchaj-wan dnes dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu. Američtí zákonodárci mají během následujících dvou dnů v plánu setkání s vysoce postavenými tchajwanskými představiteli, mimo jiné s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvedly světové agentury s odvoláním na americké zastoupení na Tchaj-wanu.

Čína považuje návštěvu za projev nezájmu o stabilitu regionu a za zasahování do vnitřních záležitostí.

Cesta se koná pouhých 12 dní od návštěvy předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Čína na tuto cestu reagovala dosud největším vojenským cvičením v okolí ostrova a diplomatickými kroky.

Americkou delegaci vede demokratický senátor Ed Markey a návštěva Tchaj-wanu je součástí rozsáhlejší cesty členů Kongresu po Asii, uvedl Americký institut na Tchaj-wanu. S místními představiteli mají jednat o americko-tchajwanských vztazích, regionální bezpečnosti, obchodu, investicích, ale i o dalších tématech.

Úřad tchajwanské prezidentky uvedl, že členové Kongresu se s Cchaj Jing-wen setkají v pondělí ráno. "Zejména v době, kdy Čína zvyšuje napětí v Tchajwanském průlivu a celém regionu svým vojenským cvičením, návštěva delegace vedené Markeym znovu demonstruje pevnou podporu Kongresu Spojených států Tchaj-wanu," uvedl úřad ve svém prohlášení.

Čínské velvyslanectví ve Washingtonu dnes uvedlo, že by "členové amerického Kongresu měli jednat v souladu s americkou vládní politikou uznávající princip jedné Číny". Nová návštěva delegace Kongresu podle úřadu dokládá, že "si USA nepřejí stabilitu v Tchajwanském průlivu, že nevynechají žádnou příležitost k podněcování konfliktu mezi oběma stranami (Čínou a Tchaj-wanem) a k zasahování do vnitřních čínských záležitostí".

Čína považuje Tchaj-wan za svoji odpadlickou provincii a návštěvy zahraničních politiků na ostrově nese stále neliběji. Již dříve Peking uvedl, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu k obnovení kontroly nad ostrovem.

Americká delegace se před příletem na Tchaj-wan zastavila v Jižní Koreji, kde se Markey sešel s prezidentem Jun Sok-jolem.

Jak uvádí agentura Reuters, čínské vojenské aktivity v blízkosti Tchaj-wanu sice polevily, ale i dnes překročilo 11 čínských vojenských letadel středovou linii nad Tchajwanským průlivem.

Témata:  Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy