Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Ukrajině pokračují tvrdé boje o Bachmut, možná došlo k průlomu linií

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.in.ua

U Bachmutu a Marjinky pokračují nejtvrdší boje v rámci konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, který vypukl koncem února loňského roku. Ukrajinská strana už potvrdila zprávy zámořských expertů, že u Bachmutu postoupila.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová uvedla na telegramu, že armáda postoupila dva kilometry směrem na Bachmut a neztratila v uplynulých dnech jedinou pozici. Dodala, že nepřítel nedokázal realizovat své plány a utrpěl velké ztráty.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve svém shrnutí už předtím zmínila, že Ukrajinci pravděpodobně zaznamenali průlom přes některé ruské linie v oblasti Bachmutu. Podle zámořských expertů navíc nasazení nekvalitních ruských jednotek na křídlech svědčí o tom, že Moskva zřejmě vzdala snahu o obklíčení značného množství ukrajinských vojáků.

Podle ranního hlášení generálního štábu odrazili ukrajinští vojáci během čtvrtka na úsecích fronty u Bachmutu, Lymanu, Avdijivky a Marjinky celkem 44 nepřátelských útoků. Ohledně Bachmutu bylo sděleno, že Rusové podnikli jednu neúspěšnou ofenzivu.

Armáda dále uvedla, že Ukrajina ve čtvrtek čelila šesti raketovým a 59 leteckým úderům, zasaženy byly obce Slovjansk, Kosťantynivka a Záporoží. Pravděpodobnost dalších takových útoků zůstává vysoká.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy