reklama

Mise OSN na Ukrajině hlásí, že v minulém měsíci došlo k 26,5% nárůstu obětí a zraněných civilistů - z 468 v listopadu na 592 v prosinci. Zpráva zdůrazňuje, že některé údaje čekají na ověření, ale nárůst pravděpodobně bude ještě vyšší.

"Počet civilních obětí (mrtvých a zraněných) v roce 2023 neustále klesal, ale vlna útoků z konce prosince a začátku ledna tento trend přerušila," uvedla šéfka monitorovací mise OSN Danielle Bellová.

Mise OSN na monitorování lidských práv na Ukrajině potvrdila, že prověřuje zprávy o nedávných intenzivních dronových a raketových útocích Ruska, které zasáhly obytné oblasti na Ukrajině od 29. prosince do začátku ledna. Tyto útoky si vyžádaly 86 mrtvých civilistů a 416 dalších zraněných.

Podle mise OSN byl nejvyšší počet obětí a zraněných zaznamenán během útoků, které proběhly 29. prosince a 2. ledna za mrazivého počasí. Ruské rakety prý 4. ledna zasáhly město Pokrovsk a nedalekou obec Rivne na východě Ukrajiny, kde byly pohřbeny dvě rodiny - šest dospělých a pět dětí. Některá těla stále nebyla nalezena.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 bylo potvrzeno více než 10 200 mrtvých civilistů, včetně 575 dětí, jak uvedla minulý týden Edem Wosornuová z Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).