reklama

Ukrajinský voják byl zabit v noci na dnešek, kdy okupanti ostřelovali obec Starohnativka, uvedla armáda podle listu Ukrajinska pravda; ukrajinské úřady a média běžně označují separatisty za ruské žoldnéře a obviňují Rusko z účasti v konfliktu a okupace části Donbasu a Krymu, který Rusko anektovalo na jaře 2014. Moskva zapojení do konfliktu popírá.

Ukrajinská armáda dnes rovněž oznámila, že její vojáci při průzkumu našli poškozený bezpilotní letoun, který využívali povstalci pro sbírání informací o ukrajinské armádě. Na poškozeném stroji vyrobeném ruskou firmou Zala Aero byla holografická nálepka ruské tajné služby FSB. Deník Ukrajinska pravda poznamenal, že jde o další důkaz ruské účasti v konfliktu.

"Rusko je v konfliktu stranou, a ne zprostředkovatelem," prohlásil předseda Evropské rady Charles Michel před devíti dny při návštěvě Ukrajiny, kdy se podíval i na frontovou linii.

Povstalci naopak podle agentury TASS hlásí, že jejich voják byl zabit při ostřelování osady Molodižně u Luhanska ukrajinskými vojáky z těžkých kulometů a odstřelovacích pušek.

Znepokojení nad situací vyjádřil Kreml. "Dostáváme informace o tom, že na frontové linii během posledního měsíce podstatně stouplo napětí. Jakékoliv zvýšení napětí v tak horkém místu samozřejmě hrozí možnými provokacemi. Vzhledem k agresivnímu postoji ukrajinských ozbrojených sil jsme pochopitelně znepokojeni," řekl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vyzval k summitu nejvyšších představitelů Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny v zájmu uklidnění situace. Nicméně mluvčí Peskov uvedl, že Moskva návrh na schůzku dvou prezidentů nedostala a že není informován o nějakém novém plánu na mírová jednání, napsala agentura AFP.

Dodala, že Zelenskyj, Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová se naposledy setkali v prosinci 2019 v Paříži, ale mírový proces znovu skončil ve slepé uličce. Boje v Donbasu si za sedm let vyžádaly více než 13.000 mrtvých, ale intenzita bojů citelně poklesla po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015.

reklama