Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Zemi se z pětiměsíční mise na ISS v pořádku vrátila čtyřčlenná posádka

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: ESA **www.esa.int**

Na Zemi se z pětiměsíční mise na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v pořádku vrátila čtyřčlenná posádka. Dva Američany, jednu Rusku a jednoho Japonce v noci na dnešek zpět dopravila loď Crew Dragon americké firmy SpaceX, která přistála v moři u pobřeží Floridy, informují agentury AP a Reuters.

Od ISS se posádka vedená Američankou Nicole Mannovou odpojila 19 hodin předtím, než se vrátila na Zemi. Kvůli nepříznivému počasí v zóně přistání předtím musela svou cestu zpět odložit o několik dnů.

"To byla ale jízda," hlásila Mannová chvíli po dopadu do moře kolem 21:00 místního času (3:00 SEČ). "Jsme rádi, že jsme doma."

Na ISS teď zůstává sedm astronautů, tři ze Spojených států, tři z Ruska a jeden ze Spojených arabských emirátů.

Mezinárodní vesmírná stanice je společným projektem americké NASA, ruského Roskomosu, evropské ESA, Japonska a Kanady. V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a následným zavedením rozsáhlých protiruských sankcí ale dala Moskva najevo, že pro ni ISS nemá dlouhodobou budoucnost. Chce vybudovat svou vlastní vesmírnou stanici.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy