reklama

Vláda na dnešní mimořádné schůzi schválila nasazení nanejvýš 1500 příslušníků ozbrojených sil na pomoc při zvládání pandemie nemoci covid-19, informovali členové slovenské vlády a úřady.

Hranici tisíc nových zjištěných nákaz za jeden den Slovensko překročilo již ve středu. Ve čtvrtek byl zase počet provedených testů byl poprvé vyšší než 10.000.

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí novinářům řekl, že počet případů infekce se v zemi zdvojnásobil již během sedmi dnů. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí jeden infikovaný v průměru nakazí, podle ministra na Slovensku dále stoupá a přesáhlo úroveň 1,4.

Vojáci budou například pomáhat při odběru vzorků pro testy na koronavirus a hygienikům při dohledávání lidí, kteří byli v kontaktu s nakaženými. Ministr obrany Jaroslav Naď řekl, že o nadcházejícím víkendu bude v souvislosti s covidem-19 nasazeno několika stovek vojáků. Armáda pomáhala již během první vlny covidu-19, na jaře vojenští zdravotníci odebírali vzorky k testování na koronavirus v lokalitách s romským obyvatelstvem.

Krajčí uvedl, že Slovensko příští týden obdrží půl milionu takzvaných antigenových testů na koronavirus, které ukážou výsledek rychleji než klasický test. Slovensko tak bude moci ještě více zvýšit kapacitu vyšetření, která nyní podle Krajčího činí 15.000 testů denně. Slovenská média dříve uvedla, že země se řadí v EU ke státům, které v přepočtu na obyvatele testují na koronavirus nejméně.

Slovenská firma MultiplexDX odpoledne na tiskové konferenci za účasti premiéra Igora Matoviče oznámila, že zemi věnuje 100.000 obvyklých PCR testů na koronavirus, na jejichž vývoji se dříve v tomto roce podíleli také vědci z několika dalších institucí. Biochemik a zástupce MultiplexDX Pavol Čekan řekl, že nová série testů je ještě přesnější než na jaře, kdy firma rovněž věnovala testy na koronavirus státu. Vývoj testu a jeho výrobu tehdy financovala softwarová společnost Eset. MultiplexDX také připravuje výrobu rozlišovacího testu mezi chřipkou a koronavirem.

Na začátku října Slovensko až na výjimky zavedlo například povinné nošení roušek i venku, omezilo hromadné akce a konání některých z nich zakázalo. Premiér Igor Matovič ve čtvrtek řekl, že pokud zmíněná opatření nepomohou zpomalit šíření koronaviru, bude potřeba schválit další omezení. Předseda slovenské vlády se rovněž vyslovil pro omezení výjimek při cestování z Česka na Slovensko, které umožňují vybraným skupinám cestujících vyhnout se předkládání testu na koronavirus nebo nastoupit do karantény.

reklama