Úsilí newyorského prokurátora ohledně vydání prezidentových finančních záznamů je podle Donalda Trumpa jen pokračováním údajného honu na čarodějnice.
Prokurátor z newyorské čtvrti Manhattan Cyrus Vance v pondělí sdělil federálnímu soudu, že o vydání záznamů usiluje i kvůli možnému rozsáhlému a dlouhodobému kriminálnímu počínání v prezidentově firmě The Trump Organization, včetně údajného pojistného a bankovního podvodu.
"Toto je jen pokračováním honu na čarodějnice. Jsou to výmysly demokratů. Neuspěli s Muellerem. Neuspěli v ničem. Neuspěli v Kongresu. Selhali v každé fázi hry. Už to trvá tři a půl až čtyři roky," řekl Trump na pondělní tiskové konferenci v Bílém domě.
Trump se cítil být obětí honu na čarodějnice v minulosti už mnohokrát. Označoval tak zejména práci zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňoval ruskou úlohu v amerických prezidentských volbách v roce 2016. V závěrečné zprávě z loňského dubna Mueller uvedl, že nenašel důkazy, že by Trump či jiný Američan v rámci voleb cíleně spolupracoval s ruskou vládou.
Od své kampaně z roku 2016 se Trump snaží zabránit zveřejnění svých finančních záznamů a daňových přiznání.
Vance je ve sporu s Trumpovými právníky, kteří chtějí, aby soud žádost prokuratury zamítl. Vance žádá osm let Trumpových soukromých i firemních finančních záznamů, dosud ale neřekl, proč je požaduje, kromě toho, že jde o součást vyšetřování spojenou s podezřením, že Trump při prezidentské kampani před čtyřmi lety uplatil k mlčenlivosti dvě ženy, s nimiž měl údajně nemanželský poměr. Prezident to popírá.
V pondělí advokáti Vance, který je demokrat, uvedli, že republikánský prezident nemá nárok znát přesnou povahu šetření velké poroty, které nazvali "komplexním finančním vyšetřováním". Připomněli však v minulosti veřejně vznášená obviňování na adresu Trumpa. Odvolali se přitom na články v médiích včetně jednoho v listu The Washington Post, který se zabýval tvrzením, že Trump potenciálním obchodním partnerům a bankám posílal finanční výkazy, které jeho projekty prezentovaly jako lukrativnější než ve skutečnosti byly. Další článek popisoval, jak Trumpův bývalý právník Michael Cohen Kongresu líčil Trumpovu údajnou finanční strategii. Trump prý nadhodnocoval své finančních zájmy, aby zapůsobil na věřitele, ale hodnotu svého jmění naopak snižoval, když usiloval o snížení daní.
Trumpovi právníci v červenci neuspěli u amerického nejvyššího soudu s arumentem, že prezident nemůže čelit trestnímu vyšetřování dokud zastává svůj úřad. Pokud soud nařídí Trumpově účetní firmě poskytnout jeho daňová přiznání velké porotě, mohou být použity v trestním vyšetřování, ale neměly by se dostat na veřejnost. Dokumenty velké poroty v New Yorku totiž podléhají utajení, píše agentura AP.
Trump se na pondělní tiskové konferenci vyjádřil mimo jiné i k nadcházejícím prezidentským volbám a pohrozil státu Nevada žalobou za to, že chce všem voličům rozeslat korespondenční hlasovací lístky. Trump, který je odpůrcem korespondenčního hlasování kvůli obavám z machinací, to považuje za nezákonné. Některé státy USA naopak vnímají korespondenční hlasování jako užitečný nástroj usnadňující hlasování v době koronavirové pandemie. Trump už dříve Nevadě pohrozil pozastavením financování.
Prezidentský kandidát demokratů Joe Biden v pondělí řekl, že Trump říká čiré lži o korespondenčním hlasování, aby odvedl pozornost od svých vlastních selhání.
Podle Bidena Trump udělá vše, co je v jeho silách, aby poukázal na podvodnost voleb. "Navrhl, abychom volby odložili, pln zcela očividných lží o tom, jak jsou korespondenční hlasy podvodné a jak je to hrozné," řekl Biden podle agentury Reuters v dosud nejsilnějším vyjádření k tématu.
Trump dal předtím najevo, že nebude důvěřovat výsledkům voleb, pokud by se široce hlasovalo i korespondenčně. V jednu chvíli dokonce na twitteru zmínil možnost odkladu voleb ze zákonem stanoveného termínu 3. listopadu, což odmítli demokratičtí i republikánští zákonodárci. Později řekl, že si odklad voleb nepřeje, ale opět vyjádřil obavy z podvodů.
Mluvčí Trumpovy kampaně Tim Murtaugh prohlásil, že Biden a "radikální levice" vyvolávají strach a zneužívají koronavirové krize, aby vystrašili voliče, a ti se pak rozhodli v den voleb zůstat doma. V USA s koronavirem dosud zemřelo přes 155.000 lidí, což je nejvíce ze všech států na světě.
Podle některých komentátorů se Trump obává také toho, že by hlasování poštou zvýšilo volební účast, což v USA obecně nahrává demokratům.
Témata: Donald Trump, Joe Biden, prezident USA, volby v USA, USA
Související
20. listopadu 2024 9:58
19. listopadu 2024 13:06
18. listopadu 2024 21:10
18. listopadu 2024 9:20
16. listopadu 2024 13:28
16. listopadu 2024 11:14