reklama

„Měli jsme k dispozici dvě toalety pro 130 lidí,“ popsala „Spali jsme spolu na palubě lodi: některé kousky měly stín, jiné ne. Museli jsme se střídat. Byli jsme podvyživení, i když ne z dní na lodi. To bylo důsledkem dlouhé doby, kterou jsme strávili v hangárech patřících obchodníkům s lidmi v Libyi,“ vzpomíná.

Její utrpení prý začalo na začátku roku 2017, kdy byla v patnácti nucena uprchnout z Eritreje. Byla zcela sama, vysvětluje běženkyně pro UNHCR. Odmítla ale mluvit o své cestě do Libye nebo o svých zkušenostech, které prožila během 18 měsíců strávených v hangáru provozovaném obchodníky s lidmi. 

UNHCR uvádí, že mnoho žen v centrech zažilo násilí, znásilnění a mučení za účelem vydírání a následného získání peněz od rodinných příslušníků, kteří zůstali v domovských zemích. Některé z nich byly dokonce zabity. Obchodníci vězní migranty a žadatele o azyl v Libyi měsíce nebo dokonce roky, než je přepraví do Evropy lodí, uvádí UNHCR. 

Feven popsala, že na její lodi bylo drženo celkem 52 afrických migrantů, včetně 15 žen a dvou dětí. Cesta prý byla jako noční můra. „Dřevěná loď uvázla na moři u Libye na celé dva dny," řekla Feven. „Motor se rozbil. Dovnitř lodi tekla voda. Vlny byly tak silné. Byli jsme vyděšeni, ale utíkali jsme z pekla. Nebáli jsme se umřít. Pak nás zachránila organizace Open Arms. Nesměli jsme opustit loď, protože nás Evropa nechtěla. Pak jsme se začali bát, že bychom mohli být posláni zpět do pekla -do Libye,“ dodala dívka.

Feven se nakonec spolu s malou skupinou nezletilých dostala na Lampedusu. O čtyři dny později konečně dostala přibližně 100 migrantů, kteří ještě zůstávali na lodi, povolení vystoupit na břeh. Vstup na břeh jim původně zamítl italský ministr vnitra Matteo Salvini, jeho zákaz ukončil prokurátor ze sicilského města Agrigento. Ochotu převzít migranty z lodi projevily Francie, Německo, Portugalsko, Španělsko, Lucembursko a rovněž Rumunsko.

reklama