"Myslím si, že v takových prohlášeních a hodnoceních západních představitelů je cítit na jedné straně pochopení toho, že jejich pozice je ztracená, a na druhé straně touha někoho vinit a nedostatek diplomatické kultury," prohlásil šéf ruské diplomacie podle agentury TASS.

Moskva podle něj vychází z toho, že první krok ke zlepšení vztahů musí učinit Severoatlantická aliance. "Protože jsme nikdy nezačali zhoršovat naše vztahy ani s NATO, ani s EU, ani s žádnou jinou zemí na Západě nebo s jakoukoli jinou oblastí světa," prohlásil Lavrov.

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova Rusko nebude současným stavem vztahů s NATO trpět. "Nebudeme tím trpět, protože jsme s NATO stejně žádný dialog nevedli," řekl Peskov. Dodal, že nyní je vlastně "ve skutečnosti stav věcí de facto formalizován de iure".

"Ve skutečnosti neexistovaly žádné vztahy, žádný dialog, naopak NATO deklarovalo svůj záměr všemožně zadržovat Rusko a podpořilo tato slova konkrétními činy. Taková poslední kapka bylo vyhoštění našich diplomatů, kteří pracovali v Bruselu," uvedl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.

Lavrov v pondělí oznámil, že Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance v Bruselu a totéž bude platit pro vojenskou misi NATO v Moskvě. Rozhodnutí zdůvodnil jako odvetný krok za zrušení akreditace osmi pracovníků ruského zastoupení u aliance v Bruselu před dvěma týdny.