Nedávné útoky na podmořské komunikační kabely v Evropě představují podle NATO "nejzávažnější hrozbu" pro západní infrastrukturu. Podle Jamese Appathuraie, úřadujícího asistenta generálního tajemníka NATO pro inovace a hybridní a kybernetické hrozby, jde o součást rozsáhlé kampaně hybridního a kybernetického rušení ze strany Ruska, které postupně nabývá na intenzitě.
Začátkem listopadu byly v Baltském moři přerušeny dva kabely mezi Švédskem a Litvou a jeden mezi Německem a Finskem. Tato událost okamžitě vyvolala obavy mezi členskými státy NATO, které mají podezření na sabotáž, uvedl server Euronews.
Appathurai uvedl, že Rusko již desítky let provozuje takzvaný „Ruský podmořský výzkumný program“. Tento program je podle něj „eufemismem pro paramilitární strukturu“, která je dobře financována a zaměřuje se na mapování komunikačních a energetických kabelů a ropovodů. Tento program využívá výzkumné lodě, ponorky, bezpilotní zařízení, potápěče a výbušniny.
Německý ministr obrany Boris Pistorius vyjádřil jasné podezření, že poškození kabelů nebylo náhodné. „Nikdo nevěří, že kabely byly poškozeny omylem,“ uvedl. Finský ministr obrany Antti Häkkänen zároveň vyzval NATO, aby posílilo ochranu kritické západní infrastruktury. Švédsko zahájilo vlastní vyšetřování incidentů.
Společné prohlášení ministrů zahraničí Německa, Francie, Polska, Itálie, Španělska a Spojeného království označilo hybridní aktivity Moskvy proti NATO a EU za „bezprecedentní svým rozsahem a rozmanitostí“ a varovalo před vážnými bezpečnostními riziky.
Podmořské kabely přenášejí až 90 % světových digitálních komunikačních dat a denně se jimi realizují finanční transakce v hodnotě přibližně 10 bilionů eur. Kromě kabelů zahrnuje kritická infrastruktura také podmořské elektrické propoje a ropovody.
Appathurai zdůraznil, že Rusko kromě útoků na infrastrukturu intenzivně využívá i kybernetické útoky, šíření dezinformací a politické vměšování. V posledních měsících se však podle něj zvýšil zájem Ruska o přímou sabotáž, včetně žhářství, vykolejování vlaků a útoků na majetek politiků. Mezi cíle patří také představitelé obranného průmyslu, kteří poskytují podporu Ukrajině.
Příkladem je neúspěšný pokus o atentát na šéfa německé společnosti Rheinmetall, významného dodavatele dělostřelecké munice pro Ukrajinu. Tento plán, který byl pravděpodobně součástí širší strategie zaměřené na zbrojní průmysl, zmařila americká zpravodajská služba letos v červenci.
Související
17. ledna 2025 8:44
14. ledna 2025 19:18
5. ledna 2025 19:03
5. ledna 2025 10:34
1. ledna 2025 9:31
27. prosince 2024 19:09