reklama

"Význam Dálného severu roste pro NATO i pro Kanadu, protože vidíme posilování ruské armády (v oblasti)," uvedl Stoltenberg. Podle něj Rusko nedávno otevřelo či obnovilo v Arktidě stovky vojenských základen a zařízení, zřídilo nové arktické velení a oblast používá pro testování zbraní a vojenská cvičení. Větší zájem o region navíc projevuje i Čína.

"Naší odpovědí je silná a předvídatelná spojenecká přítomnost v regionu," uvedl Stoltenberg. Podle něj bezpečnostní obavy v regionu zvyšují také klimatické změny.

Kanada v uplynulých letech čelila kritice, že příliš málo investuje do obrany. Po ruské agresi proti Ukrajině však ohlásila dodatečné výdaje na obranu ve výši 4,9 miliard kanadských dolarů (skoro 100 miliard korun). "Geopolitická situace se v posledních měsících změnila, díky čemuž chápeme, že Rusko je rostoucí hrozba pro nás všechny," uvedl kanadský premiér Justin Trudeau.

Oba politici navštívili radarovou stanici nad severním polárním kruhem, která zajišťuje včasné varování v rámci severoamerického systému obrany NORAD. Tato stanice vybudovaná v 80. letech je podle expertů jedním z vojenských zařízení. která potřebují výraznou modernizaci.