Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Návrat delfínů do Benátek? Svět se nechal napálit, video bylo podvrh

Delfíni, ilustrační fotografie
Delfíni, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Problém s dezinformacemi kolem pandemie způsobené koronavirem se zřejmě netýká jen alarmujících sdělení či způsobů boje proti nákaze, ale také pozitivních tvrzení.

Časopis National Geographic v pátek na svém webu napsal, že nepravdivé jsou i zvěsti o "návratu" labutí do kanálů v Benátkách či o návštěvě delfína v tamních vodách. Manipulativní příspěvky měly na sociálních sítích i u tradičních médií masivní ohlas.

To, že v důsledku ochromení turistického ruchu je voda v benátských kanálech průzračnější, je soudě podle reportáží agentury Reuters a dalších médií pravdivá informace.

As the nationwide lockdown in Italy enters its second week due to the #coronavirus outbreak, Venice's canals appear to be crystal clear. Follow for live updates: https://t.co/IviOWyuNOu pic.twitter.com/yTyObHMZFX

— Reuters (@Reuters) March 17, 2020

Video s delfínem vydávané za záběry ze severoitalského města, bylo ale ve skutečnosti natočené v Cagliari na Sardínii, tedy stovky kilometrů od Benátek.

Podobné je pozadí fotografie, která měla dokládat "návrat" labutí do města, jehož ulice a náměstí jsou běžně plné turistů, avšak nyní zejí prázdnotou. Twitterový příspěvek uživatelky "ikaveri", ve kterém se snímek objevil, nasbíral už více než 280.000 sdílení a milion "lajků". Fotografie ovšem nebyla pořízena v centru Benátek, nýbrž na nedalekém ostrově Burano, uvedla investigativní skupina Bellingcat.

Here's an unexpected side effect of the pandemic - the water's flowing through the canals of Venice is clear for the first time in forever. The fish are visible, the swans returned. pic.twitter.com/2egMGhJs7f

— Kaveri ?? (@ikaveri) March 16, 2020

Tam jsou labutě podle National Geographic zcela běžným úkazem. "Ten tweet byl prostě o tom sdílet něco, co mi v těchto chmurných časech přineslo radost," řekla autorka zmíněného příspěvku, která žije v Indii. Sdílené fotografie prý zaznamenala na sociálních sítích a rozhodla se je dál šířit, původní tweet po upozornění od novinářů nesmazala.

"Tyhle zprávy o triumfu přírody v zemích těžce zasažených novým koronavirem dosáhly statisíců retweetů. Staly se hitem na instagramu a TikToku. Dostaly se do titulků zpravodajství," shrnuje obrovský dosah dezinformací o zvířatech National Geographic. Zmiňuje přitom i další senzační zprávu, podle níž do vesničky v čínské provincii Jün-nan "vnikla" skupina slonů, "zatímco lidé omezují společenský život".

"Ačkoli sloni v nedávné době skutečně jednou vesničkou v Jün-nanu v Číně prošli, jejich přítomnost není abnormální záležitostí, zároveň to nebyli sloni zachycení na šířících se snímcích," dodává web.

Sociální psycholožka působící na Stanfordově univerzitě Erin Vogelová vidí za šířením podobného obsahu honbu za "lajky" a pozitivními komentáři, které "nám dávají okamžitou sociální odměnu". Nepravdivé příběhy tohoto druhu ale mohou v konečném důsledku při současné ošemetné situaci posílit nedůvěru ve společnosti. Zjištění, že dobrá zpráva není skutečná, může být ještě více demoralizující než takovou zprávu vůbec nezaznamenat, míní Vogelová.

Témata:  Itálie delfíni National Geographic koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 10:46

Ruské běsnění na Ukrajině pokračuje. Čtyři mrtví po útoku na Kyjev

Rusové v noci na sobotu opět útočili na sousední Ukrajinu. Zasaženo bylo ukrajinské hlavní město Kyjev, kde místní úřady hlásí nejméně čtyři mrtvé osoby. Další lidé utrpěli zranění. O ruském útoku na metropoli informovala agentura Ukrinform

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy