"Dostali jsme od potápěčů zprávy, že viditelnost ve vodě je dobrá, což umožnilo nalézt některé části letadla," řekl vysoce postavený armádní činitel Hadi Tjahjanto. "Jsme si jisti, že je to místo, kde letadlo havarovalo," dodal s tím, že se podařilo nalézt části trupu, na nichž byly patrné registrační značky stroje. Trosky se nachází v hloubce asi 23 metrů. Pátrací akce pokračuje.

Místní policie dříve informovala, že mezi ostrovy Lancang a Laki nalezla kusy lidských těl, oblečení a trosky. Zatím posledním objevem jsou dvě černé skříňky, na jejichž vyproštění se ovšem dál pracuje.

Podle AP stále není jasné, co havárii Boeingu 737-500 aerolinky Sriwijaya Air letícího z Jakarty do města Pontianak v západní části ostrova Borneo způsobilo. Napovědět by mohly právě černé skříňky, které obsahují záznamník letových údajů i hovoru v pilotní kabině.

Místní rybáři médiím sdělili, že v sobotu odpoledne poblíž místa nehody slyšeli explozi. "Slyšeli jsme něco vybuchnout, mysleli jsme, že je to bomba nebo cunami, protože jsme následně viděli velký stříkanec vody," řekl jeden z nich. Podle dalšího v době havárie silně pršelo a bylo velmi špatné počasí.

Šéf aerolinek Sriwijaya Air řekl, že letadlo bylo po technické stránce v pořádku a ještě v sobotu před nehodou podniklo další let. Šlo o 27 let starý stroj, který dříve sloužil ve Spojených státech.

Letoun zmizel z obrazovek radarů v sobotu čtyři minuty po startu ve 14:40 místního času (08:40 SEČ). Na palubě bylo podle indonéského ministra dopravy 56 pasažérů včetně sedmi dětí a šest členů posádky.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček již dříve na twitteru uvedl, že v letadle nebyl žádný občan ČR.

Dopravní neštěstí, včetně leteckých, jsou v Indonésii poměrně častá. Na vině je podle BBC přeplněnost spojů, zastaralá infrastruktura a nedostatečné bezpečnostní normy.

V říjnu 2019 se v Indonésii zřítil do Jávského moře letoun Boeing 737 MAX indonéské letecké společnosti Lion Air. Na palubě stroje, který také odletěl z Jakarty, tehdy zahynulo 189 lidí. O pět měsíců později spadl další Boeing 737 MAX, který patřil společnosti Ethiopian Airlines. Boeing v reakci na obě nehody odstavil tento model na celém světě z provozu.