Bitva o Bachmut, která trvá už řadu měsíců, pokračuje, uvádí ve svém dnešním operačním přehledu ukrajinské vojenské velení.

Rusové se nadále snaží plně ovládnout Bachmut v Doněcké oblasti, píše ukrajinský generální štáb, podle něhož v úterý neúspěšně útočili u nedaleké obce Bohdanivka.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v úterý prohlásil, že jeho muži ovládají už 80 procent Bachmutu, přičemž jeho tvrzení vzápětí popřel mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. V pondělí velitel ukrajinských pozemních vojsk Oleksandr Syrskyj řekl, že ruské síly přešly v boji o Bachmut k taktice spálené země, kterou dříve uplatňovaly v Sýrii.

Rusové se podle ukrajinské armády snaží útočit mimo jiné v okolí měst Avdijivka a Marjinka, která se takéž nacházejí v Doněcké oblasti. "Bez úspěchu. Nejprudší boje jsou o Marjinku," tvrdí ukrajinský generální štáb s odkazem na město, kde v roce 2013 žilo přibližně 10.000 obyvatel. Marjinka je jedním z míst bojů už od roku 2014, kdy na východě Ukrajiny vypukl ozbrojený konflikt mezi Moskvou podporovanými separatisty a ukrajinskou armádou. V současné době je město prakticky zničeno, ukázaly nedávné záběry z dronů.

Prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Britské ministerstvo obrany ve své dnešní analýze bojů na Ukrajině píše, že ruské invazní síly vybudovaly tři vrstvy obranné linie v délce asi 120 kilometrů v jihoukrajinské Záporožské oblasti, kterou z části okupuje. "Rusko pravděpodobně vynaložilo značné úsilí na tyto obranné práce, jelikož je přesvědčeno, že Ukrajina zvažuje útok na město Melitopol," píše britský resort obrany.

Obranné linie podle něj mají potenciál být obrovskými překážkami. "Ale jejich užitek bude téměř plně záviset na tom, zda je dostatečně podpoří dělostřelectvo a personál," uvádějí britští analytici, podle nichž není jasné, zda jsou ruské síly v současnosti schopné takové zdroje shromáždit.

reklama