reklama

Za květen agentura zaznamenala 10.500 nelegálních přechodů hranic, tedy dvakrát více než ve stejný měsíc loňského roku. Nejvyšší počet migrantů - 4200 - se do EU snažilo v květnu dostat přes střední Středomoří. Na této migrační trase jich nejvíc pocházelo z Tuniska a Bangladéše.

Ve východní části Středomoří, tedy v oblasti mezi Tureckem, Řeckem a Kyprem, unijní agentura v květnu zaznamenala bezmála 1400 nelegálních přechodů hranic, tedy třikrát více než loni v květnu. Od ledna do května 2021 se tudy nelegálně vydalo 6200 lidí, převážně ze Sýrie a Turecka, což je oproti stejnému období loni o téměř polovinu méně.

Cestou přes západní Balkán se letos v květnu do EU snažilo dostat 2900 lidí, tedy dvakrát více než loni. Téměř dvojnásobný nárůst migrantů zaznamenal za minulý měsíc i západní region Středozemního moře. Na území Španělska a Portugalska se nelegálně dostalo přes 1350 migrantů. Od začátku roku jich bylo 4550, přičemž tři čtvrtiny příchozích pocházely z Alžírska, zbytek tvořili převážně Maročané.

Nárůst oproti loňskému květnu nezaznamenaly pouze úřady na Kanárských ostrovech, kam letos v květnu od afrického pobřeží doplulo okolo 550 migrantů.

Na cestu přes Středozemní moře se migranti často vydávají na malých gumových člunech či jiných nevyhovujících či přeplněných plavidlech. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvádí, že letos při pokusu dostat se k evropským břehům zahynulo nejméně 823 migrantů.

reklama