Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němci se bojí eskalace kvůli americkým raketám na svém území

Německo, ilustrační foto
Německo, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Každý druhý Němec se podle průzkumu obává eskalace napětí mezi Spolkovou republikou a Ruskem, pokud USA rozmístí v Německu rakety dlouhého doletu. Moskva již několikrát pohrozila reakcí, pokud k nasazení zbraní dojde. 

Podle průzkumu na vzorku pěti tisíc osob se až 50 procent Němců obává, že umístění raket v Německu by vedlo ke zhoršení situace, uvádí web ASB Zeitung. Opačného názoru je 38 procent lidí. Zbytek neví, co si o tom má myslet. 

Během šetření vyjádřilo 47 procent dotázaných názor, že zbraně budou mít odstrašující dopad na Moskvu. Výrazně větší podporu mají americké rakety na německém území u obyvatel nacházejících se v oblasti někdejšího Západního Německa (50 %). V bývalé NDR je pro jen 26 procent respondentů. 

USA a Německo oznámily před washingtonským summitem NATO dohodu o umístění řízených střel Tomahawk a dalších zbraní dlouhého dosahu na německém území od roku 2026. Podle představitelů obou zemí jde o odstrašující prvek. Půjde o první umístění takových zbraní v Německu od konce studené války. 

Moskva na konci července znovu pohrozila reakcí, když ruský prezident Vladimir Putin na přehlídce námořnictva v Petrohradu podle státní agentury TASS avizoval, že dojde k rozmístění střel, pokud Američané umístí své zbraně v Německu. 

Podle Putina by se v takovém případě ocitla v dosahu amerických zbraní významná ruská státní zařízení, vojenská i civilní infrastruktura a průmyslová centra. "Doba letu takových raket, které mohou být v budoucnu vybaveny jadernými hlavicemi, k cílům na našem území bude asi 10 minut," vysvětlil.

"Pokud Spojené státy takové plány uskuteční, budeme to považovat za ukončení jednostranného ruského moratoria na rozmisťování zbraní krátkého a středního doletu," avizoval ruský prezident. 

Rusko by podle něj přijalo zrcadlová opatření s ohledem na akce Spojených států amerických a jejich spojenců v Evropě i dalších částech světa. Putin varoval Washington, že riskuje rozpoutání raketové krize jako za dob studené války. 

Témata:  Německo U.S. ARMY průzkumy

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.