Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němec dostal doživotí za vraždu pokladníka kvůli sporu o roušku

Věznice
Věznice
Foto: Pixabay

Soud v Německu dnes poslal na doživotí do vězení muže, který loni v září kvůli sporu o nenasazenou roušku zastřelil obsluhu čerpací stanice v západoněmeckém městě Idar-Oberstein. Pokladník trval na dodržování tehdy platných karanténních předpisů.

Případ otřásl Německem a vyvolal širokou debatu o tom, jaké dopady měly pandemie nemoci covid-19 a protiepidemické předpisy na rozdělení společnosti. Verdikt ještě není pravomocný, proti rozhodnutí zemského soudu se mohou odsouzený i obžaloba odvolat.

Čin šokoval veřejnost i politické představitele a vyvolal otázky, do jaké míry hrozí radikalizace společnosti kvůli nesouhlasu s karanténními předpisy. Nyní 50letý útočník Mario N. vypověděl, že střílel ze vzteku, neboť mu pokladník kvůli nenasazené roušce odmítal prodat pivo. Muž řekl, že odjel domů, kde si vzal zbraň, vrátil se zpět na čerpací stanici a obsluhu zastřelil. Pokladníkem byl 20letý student, který na benzince pracoval jako brigádník. Zbraň vlastnil střelec nelegálně.

Státní zastupitelství požadovalo za vraždu doživotní trest vezení. Poukazovalo totiž na to, že muž jednal z nízkých pohnutek a se zákeřností, takže se jednalo o zvlášť závažný zločin. Soud střelbu označil jako vraždu, mimořádnou závažnost viny ale odmítl. Její uznání by značně zkomplikovalo možné propuštění odsouzeného na svobodu.

Doživotí totiž v Německu znamená, že odsouzený může po 15 letech požádat o podmínečné propuštění. V případě, že soud uzná vinu jako mimořádně závažnou, je cesta k podmínečnému propuštění sice právně možná, ale velice komplikovaná a podle médií takřka vyloučená.

Obhajoba obvinění z vraždy odmítala a snažila se dosáhnout překvalifikování činu na zabití se sníženou mírou příčetnosti. Mario R. měl totiž v krvi asi dvě promile alkoholu.

Témata:  Německo soudy

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 18:30

Banán přilepený lepící páskou se prodal za neuvěřitelnou částku

Provokativní umělecké dílo Maurizia Cattelana, které zobrazuje banán přilepený k zdi lepící páskou, bylo v New Yorku vydraženo za ohromujících 6,2 milionu dolarů (131 milionů korun), což je čtyřikrát více, než činily předběžné odhady. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy