reklama

Nová opatření začnou platit okamžitě, uvedla ministryně vnitra Nancy Faeserová podle serveru Euronews. Rozhodnutí přišlo den poté, co bylo během policejních razií v Německu nalezeno přes 100 syrských občanů v bytech v souvislosti se zásahem proti pašerákům.

Faeserová blíže nespecifikovala, kolik policistů se do opatření zapojí. Zdůraznila však, že zatím nedochází k zavedení stálých hraničních kontrol. Berlín by v takovém případě musel informovat Evropskou komisi.

O možnosti krátkodobého obnovení stálých kontrol na hranicích se dvěma sousedními zeměmi se Faeserová zmínila již minulý týden v rozhovoru pro nedělník Welt am Sonntag. Na její slova upozornil Zeit. Členka kabinetu kancléře Olafa Scholze to označila za jednu z možností v boji proti pašerákům lidí.

Podle českého ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) došlo s ohledem na zhoršující se situaci na balkánské migrační trase k dohodě na intenzivní spolupráci policistů v boji proti převaděčům.

"Policejní tým připravuje konkrétní opatření. Všechny další kroky včetně případných kontrol na vybraných přechodech koordinujeme s německou stranou. O dalším postupu samozřejmě budeme včas informovat. Podobná vzájemná spolupráce již nějakou dobu funguje na česko-slovenské hranici," napsal Rakušan na síti X.