Sjezd, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 svolán jako digitální, strana využila i ke zhodnocení zářijových parlamentních voleb. Ty SPD zajistily post kancléře, kterým je od středy Olaf Scholz. Strana chce volební úspěch přetavit v sociálnědemokratické desetiletí. Zda své ambice SPD dokáže proměnit ve skutečnost, budou moci sociální demokraté ukázat v nadcházejícím roce ve čtyřech zemských volbách.

Pro Eskenovou zvedlo ruku 76,7 procenta ze zhruba 600 delegátů. Klingbeil měl podporu ještě větší, dostal 86,3 procenta hlasů. "Velmi ráda volbu přijímám," prohlásila po oznámení výsledků Eskenová. "Nemám, co bych k Saskii dodal, volbu rovněž rád přijímám a děkuji za důvěru," uvedl Klingbeil.

Klingbeil (43) nahradil ve zdvojené předsednické funkci dosavadního spolupředsedu Norberta Waltera-Borjanse (69), který již nekandidoval, protože chtěl post přenechat mladší generaci.

O uvolněné místo generálního tajemníka SPD, kterým byl dosud Klingbeil, se ucházel někdejší šéf mladých sociálních demokratů (Jusos) Kevin Kühnert. Delegáti ho podpořili 77,8 procenty hlasů.

Hlasování, které se konalo přes internet, musí delegáti ještě potvrdit poštou. To je vnímáno jako formalita, je ale nezbytná, aby byly splněny všechny náležitosti výběru nového vedení. Delegáti se původně měli sejít ke třídennímu prezenčnímu sjezdu, kvůli pandemii ale strana setkání zkrátila na dnešek a z velké části převedla na internet.

Volbě nového vedení předcházela rozsáhlá debata, ve které delegáti neskrývali radost z výsledku parlamentních voleb. Díky nim SPD po 16 letech vlády konzervativní kancléřky Angely Merkelové získala opět kancléřství. Scholz, který je od vzniku spolkové republiky v pořadí devátým kancléřem a čtvrtým sociálnědemokratickým, od středy Německu vládne spolu s koaličními Zelenými a liberálními svobodnými demokraty (FDP).

Eskenová volby označila za velký návrat sociální demokracie. "Změníme tuto zem, uděláme ji silnější a spravedlivější," řekla. Prohlásila, že zářijové volby vyhrála SPD pro děti, rodiny i důchodce. Zaměřit se chce na posílení vnitroněmecké jednoty, kde i po třech desetiletích od znovusjednocení země vidí velké nedostatky nejen v sociální a finanční oblasti, ale také v zastoupení na správě Německa. Jako příklad uvedla to, že v Scholzově vládě usedli jen dva ministři z východu Německa. Výzvou je podle Eskenové i boj proti pravicovému extremismu.

O významu kancléřství pro sociální demokracii hovořil před delegáty také Klingbeil. "Naše vítězství ve volbách je velkou šancí změnit toto desetiletí na sociálnědemokratické," řekl. "Jedno vítězství v parlamentních volbách mi nestačí, chci více," dodal. SPD bez započítání letošních voleb naposledy zvítězila v parlamentních volbách v roce 2002.

V sociálnědemokratické desetiletí, o kterém dnes strana hovořila, věří i Scholz. "Chceme utvářet dvacátá léta," řekl kancléř v projevu. Uvedl, že ačkoli mnozí nevěřili v opětovný úspěch sociálních demokratů, opak se stal pravdou a tyto strany opět v Evropě zažívají úspěch. "Mnozí mají nyní pocit, že může přijít něco nového. Pokrok je možný," řekl. Dodal, že Německo se nyní vydává na novou cestu, která bude pro zemi dobrá a úspěšná.

Nyní již bývalý spolupředseda strany Norbert Walter-Borjans varoval, že další úspěch SPD je podmíněn dobrou prací ve vládě a také tím, že strana zůstane v kontaktu se svými voliči. Zopakoval tak zavedené motto, že po volbách znamená před volbami. "Bez důvěry voličů se neobejdeme," řekl.

První zkouška čeká SPD již v nadcházejícím roce, kdy se konají zemské volby v Sársku, Šlesvicku-Holštýnsku, Severním Porýní-Vestfálsku a Dolním Sasku. Zemského premiéra mají sociální demokraté z této čtveřice jen v Dolním Sasku, kde vládne Stephan Weil (SPD) v koalici s konzervativní Křesťanskodemokratickou unií (CDU).