reklama

V zemském sněmu zůstává protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), naopak postkomunistická Levice ho opouští. Návrat měli na dosah i Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP), kteří však těsně zůstali pod pětiprocentní hranicí nezbytnou pro vstup do sárského parlamentu.

SPD v sárských zemských volbách vyhrála poprvé od roku 1994. Ve volbách před pěti lety byla 29,6 procentem druhá za CDU, která tehdy získala 40,7 procenta. Nyní mají konzervativci 28,5 procenta hlasů, což pro premiéra Hanse znamená nejen konec v zemské vládě, ale pravděpodobně i v čele sárské CDU. Hans již oznámil, že za neúspěch převezme osobní odpovědnost. O výsledku bude Hans s vedením celoněmecké CDU jednat v pondělí. Očekává se, že na jednání dá funkci zemského předsedy strany k dispozici.

V zemském sněmu usedne ještě AfD, označovaná jako populistická až krajně pravicová. Dnes ji podpořilo 5,7 procenta zúčastněných voličů, což je o půlprocentní bod méně než v roce 2017. Levice získala 2,6 procenta, ve volbách tak oproti roku 2017 ztratila přes deset procentních bodů.

Velké zklamání zažili Zelení a liberálové. Ti sice podle prvních prognóz překonali nezbytnou pětiprocentní hranici, předběžný konečný výsledek ale FDP přisoudil 4,8 procenta a Zeleným 4,995 procenta. Vzhledem k těsnému odstupu, kdy Zelené od vstupu do sněmu dělí pouhých 23 hlasů, upozornila volební komise, že oficiální konečný výsledek se od toho předběžného může lišit. Oficiální konečný výsledek vyhlásí komise v příštích dnech.

V 51členném zemském sněmu bude SPD mít 29 křesel, což znamená pohodlnou absolutní většinu. CDU získala 19 mandátů a AfD tři.

V Sársku, kde mohlo hlasovat 750.000 lidí, činila volební účast 61,4 procenta. Před pěti lety to bylo 69,7 procenta.