Prodloužení chodu zbývajících tří německých jaderných elektráren nepomůže vyřešit stávající německou krizi s nedostatkem zemního plynu. V rozhovoru s televizí ZDF to dnes prohlásil šéf regulační Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur) Klaus Müller. Uvedl, že Německo se na možné zastavení dodávek plynu z Ruska připravuje a že pomoci mohou i domácnosti hledáním úspor ve spotřebě.
Konsorcium Nord Stream AG dnes zahájilo pravidelnou roční údržbu plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa. Údržba je v běžných časech rutina, nyní ale kvůli sporu mezi Západem a Ruskem vyvolaným ruskou invazí na Ukrajinu vyvstávají otázky, zda plynovodem po deseti dnech, až kontrolní práce skončí, bude opět plyn proudit.
"Z Ruska přichází protichůdné signály," řekl Müller o příslibech obnovení dodávek a také o výhrůžkách. "Upřímně řečeno, nikdo neví," poznamenal. Řada politiků nejen z řad opozice proto navrhuje zachovat prozatím provoz jaderných elektráren, které by podle stávajících plánů měly ukončit provoz s koncem letošního roku. Toto téma chce opět otevřít ministr financí a šéf vládních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner.
Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck z rovněž vládních Zelených debatu o prodloužení chodu jaderných elektráren krátce po ruské invazi na Ukrajinu nevyloučil, později ale uvedl, že to není cesta vhodná pro Německo. To dnes potvrdil také Müller.
"Německo má problém s plynem, s výrobou tepla. Plyn je základní surovinou pro průmysl, kde nám jaderné elektrárny vůbec nepomohou," řekl Müller. Uvedl, že proto bylo správné rozhodnutí vlády využívat více uhelných elektráren, i když to není vstřícné k životnímu prostředí. "Navíc budujeme terminály na zkapalněný plyn (LNG) a sami musíme šetřit," podotkl.
Podle Müllera by lidé měli s plynem šetřit a před zimou snížit teplotu topení. "Pokud se tak zachová 40 milionů lidí, pak to bude mít výrazný přínos pro Německo," dodal.
O nezbytnosti šetření v posledních týdnech opakovaně hovoří i Habeck, který nedávno mimo jiné řekl, že výrazně zkrátil dobu sprchování.
Na konci června německá vláda vyhlásila kvůli problémům s dodávkami plynu stav výstrahy, což je druhý varovný stupeň. Přímé dopady na domácnosti nové opatření zatím nemá, Německo se ale soustředí na plnění zásobníků před zimní sezonou. Zásobníky jsou prozatím naplněny z asi 64 procent.
Témata: Německo, jaderné elektrárny
Související
19. listopadu 2024 15:42
19. listopadu 2024 9:30
15. listopadu 2024 16:36
7. listopadu 2024 20:11
22. října 2024 17:22