Slovenské ministerstvo obrany očekává zahájení zmíněných oprav v průběhu několika týdnů.

Podle Lambrechtové na Slovensko zamíří například poškozené samohybné houfnice PzH 2000 nebo salvové raketomety, které Berlín dodává Kyjevu.

"Dosáhli jsme dohody, takže můžeme ihned začít pracovat na tom, abychom mohli opravovat zbraně poté, co byly využity v boji," řekla Lambrechtová novinářům.

"Finanční krytí oprav bude komplet zajištěno německou stranou, přičemž s opravami by se mělo začít v průběhu několika týdnů. Očekáváme, že půjde především o opravy houfnic a protiletadlových systémů," informovalo ČTK slovenské ministerstvo obrany o podepsaném memorandu s německým ministerstvem obrany. Dodalo, že k opravám se budou zbraně vozit do vojenského útvaru ve východoslovenském městě Michalovce, které leží zhruba 35 kilometrů od hranic s Ukrajinou.

Německo kvůli ruské invazi na Ukrajinu po počátečním váhání začalo dodávat Kyjevu těžké zbraně a patří v tomto ohledu k nejaktivnějším zemím EU. Ukrajině již poskytlo řadu tanků, protiletadlových střel a nejnověji také protivzdušný systém Iris-T. Kompenzuje také několika armádám včetně české jejich dodávky zbraní na Ukrajinu.

reklama