Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo bude pokračovat v rozvolňování karantény, regiony jsou nespokojené

Německo, ilustrační foto
Německo, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Německo bude i přes rekordní šíření nemoci covid-19 pokračovat v rozvolňování karanténních opatření. Dnes to po jednání se zemskými premiéry prohlásil kancléř Olaf Scholz. Po 20. březnu má v Německu skončit většina omezení, zůstanou jen povinné roušky v městské hromadné dopravě a v nemocnicích, což se spolkovým zemím nelíbí.

"Je jasné, že spolkové země si přejí více," řekl Scholz. Německý parlament bude v pátek hlasovat o úpravě protiepidemického zákona, která zavede dva pilíře ochrany. Prvním bude ponechání roušek v MHD a v zařízeních, která pečují o rizikové osoby, což jsou senioři a lidé se sníženou imunitou. Druhým krokem bude možnost vyhlášení ohnisek infekce, kde budou platit zostřená hygienická opatření a kde může být vstup do obchodů, institucí či jiných zařízení omezen jen na očkované, uzdravené, případně testované.

Úprava protiinfekčního zákona je nezbytná, v opačném případě by restrikce automaticky skončily k 19. březnu. Scholz poukázal, že regionální parlamenty budou moci podle nové úpravy vyhlašovat ohniska. Takové řešení se ale regionům nelíbí, protože to nepovažují za udržitelné.

I přes stanovení 20. března jako data rozvolnění ale nynější omezení neskončí, spolkové země totiž mají možnost využít přechodné období až do 2. dubna. Učinilo tak mimo jiné Sasko a Bavorsko, které sousedí s Českem.

Berlínská primátorka Franziska Giffeyová naznačila, že jako ohnisko by bylo možné vyhlásit celou spolkovou zemi a ne jen třeba okres. V takovém případě by pak omezení pokračovala.

Německo za poslední den zaznamenalo 294.931 nových případů infekce, sedmidenní incidence dosáhla rekordní hodnoty 1651 případů na 100.000 obyvatel. To na tiskové konferenci zmínil i Scholz. "Pandemie není pryč a incidence stoupá," řekl. "Dobrou zprávou ale je, že situace v nemocnicích není tak dramatická, jak by se očekávalo," uvedl. Podle kancléře je to i díky očkování. Dodal, že všeobecná očkovací povinnost, o které jedná Spolkový sněm, je nezbytná.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Německo

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 18:10

Podzimní počasí hlásí návrat. Velká předpověď na příští týden

Listopadová zimní epizoda skončí dneškem, nejpozději zítřkem. Nadcházející týden bude ve znamení návratu podzimního počasí, přičemž nejvyšší teploty mohou dosáhnout dvouciferných hodnot. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy