Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo čelí teroristické hrozbě. Karikatury Mohameda jsou rozbuškou, tvrdí šéf agentů

Bojovník Islámského státu
Bojovník Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Německo musí lépe a ostražitěji sledovat osoby, které považuje za ohrožení své bezpečnosti. V rozhovoru s televizí ARD to prohlásil Thomas Haldenwang, který je šéfem Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), což je civilní kontrarozvědka. Varování Haldenwang učinil v souvislosti s pondělním teroristickým útokem ve Vídni, při kterém islámský radikál zabil čtyři lidi.

"I my v Německu musíme každý den počítat s islamistickým útokem," řekl Haldenwang. Za rozbušku pak šéf BfV považuje nové spory o karikatury proroka Mohameda ve Francii. "Emoce islamistů to uvedlo do varu," poznamenal.

Za atentátníka z Vídně je považován Kujtim Fejzulai, který se narodil v Rakousku a který má kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii. Po činu, při kterém ho policie zastřelila, se ukázalo, že byl odsouzen v dubnu 2019 kvůli teroristickému spolčení poté, co se pokusil odcestovat do Sýrie, aby se tam připojil k takzvanému Islámskému státu (IS). Už na začátku prosince byl ovšem podmíněně propuštěn a povinně se účastnil deradikalizačního programu. Organizace Neustart, která program organizovala, ho ale nikdy za napraveného nepovažovala.

Problémy s islámskými radikály má i Německo, které vede jejich evidenci. Haldenwang se obává, že i v řadách těchto osob by se mohl najít někdo, kdo by se mohl kvůli nynějšímu dění pokusit provést v Německu podobný útok. "Bereme velice vážně, že i tato scéna v Německu velmi živě debatuje o těchto událostech a o prokázání solidarity s francouzskými souvěrci," dodal.

Témata:  terorismus Německo Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

10:19

Disney v problémech: Remake slavné pohádky je v ohrožení, jde o herečky

Disneyho připravovaný remake "Sněhurky" čelí vlně kontroverzí, které vedly k omezení plánované hollywoodské premiéry. Hlavní představitelky filmu Rachel Zegler a Gal Gadot se ocitly v centru politických debat kvůli svým veřejným prohlášením a postojům. 

Zdroj: Martin Šnajdr

Další zprávy

Ukrajinci brání svou zem před ruskými invazními vojsky.

Analýza

Mírové úsilí na Ukrajině se mění v globální šachovou partii s EU a USA v hlavních rolích

Iniciativa ukončit válku na Ukrajině stojí na rozcestí – buď se otevřou dveře k mírovým jednáním, nebo konflikt ještě více eskaluje. Rozhodující nyní bude postoj Moskvy k výsledkům jednání mezi Kyjevem a Washingtonem v saúdskoarabské Džiddě. Šéf Bílého domu Donald Trump je klidně připraven podpořit Ukrajinu i natolik, aby jí umožnil provést úspěšný protiútok – pokud Rusko neprojeví ochotu ke kompromisu. Klíčové je sledovat také zejména bezpečnostní zájmy Evropské unie, jimž se dostalo podpory dokonce až z Austrálie.